logo
اقتصاد خانواده (بخش اول)

فهرست مطالب

اقتصاد خانواده (بخش اول)

اقتصاد خانواده (بخش اول)

یکی از مهم ترین مسائل در رشد و تحکیم خانواده، توجه به اقتصاد آن است. از همین روی مباحث قابل توجهی در این حوزه بیان شده است. با ما همراه باشید تا در ادامه در این مورد بیشتر اطلاعات کسب کنید.
اقتصاد خانواده امری ضروری است که با اقتصاد جامعه مرتبط است. 

مقدمه

شاید یکی از سوالاتی که در این بین وجود داشته باشد؛ آن است که چرا باید از اقتصاد خانواده سخن گفت؟ خانواده، جایگاه و محل سیر انسان به سوی کمالات است و هیچ پایگاهی همچون خانواده نخواهد توانست چنین نقش تکامل‌بخش و انسان‌سازی داشته باشد. انسان برای رشد و تعالی به آرامش روحی، جسمی و عاطفی نیاز دارد و همه این موارد در خانواده تأمین می‌شود.

در دیدگاه اسلامی رکن اصلی خانواده زن و مرد هستند  و زن و مرد در چارچوب خانواده نقش ها وکارکردهایی دارندکه تناسب وثیقی با فطرت آنان دارد.

کارکردهای خانواده

مهمترین کارکردهای خانواده: تولید نسل، پرورش فکری روحی و بدنی فرزندان، پرستاری از اعضای خانواده ، تامین آرامش خانواده ، انتقال فرهنگ، زبان و ادب خانواده و جامعه، تدبیر منزل، تربیت و پروش روحیه خلاقیت و آموزش فرزندان.

نفقه عیال(بانو) بر دوش همسرش می باشد و با فرزند آوری نفقه فرزند نیز بر عهده پدر است. بنابراین در اشتغال اولویت اول، اشتغال مرد خانواده می باشد.  مدیریت کلان خانواده، کسب درآمد حلال و تامین نیازهای اقتصادی خانواده، تامین امنیت خانواده ، تربیت اجتماعی کودک و اداره اجتماع است.

هرچند در منابع دینی تشکیل خانواده، دارای حکمت‌های فراوانی همانند: ایجادآرامش روانی، امکان بقای نسل، ایجاد مودت و رحمت، سازندگی اخلاقی، سازندگی اجتماعی و گسترش توحید است؛ اما باید دانست که این حکمت‌ها نه در عرض هم، بلکه از قبیل اهداف قریب، متوسط و غائی هستند. می‌توان گفت هدف اصلی از تشکیل خانواده پرورش یافتن انسان صالح است.

به همین دلیل از دیدگاه متون دینی ازدواج، امری  محبوب خداوند و یک پیمان مقدس شمرده شده و نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمود: مَا مِنْ شَیْ‏ءٍ أَحَبَّ إِلَی اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ بَیْتٍ یُعْمَرُ فِی الْإِسْلَامِ بِالنِّکَاح.[1]
اقتصاد خانواده (بخش اول)

چرا باید از اقتصاد خانواده سخن بگوییم؟

بنابراین، به این دلیل از اقتصاد خانواده بحث می‌کنیم که خانواده نهادی است که:
 • نیازمندی های آن نیازمندی های جامعه است.
 • موفقیت آن موفقیت جامعه است.
 • مشکلات آن مشکلات جامعه است.
 • حل مشکلات آن حل مشکلات جامعه می باشد.
در یک کلام خانواده  نمادی از جامعه؛ یا جامعه‌ای در ابعاد کوچک با هدف تربیت توحیدی می باشد.

از آن روی که اقتصاد بخش بسیار مهمی از مسائل یک جامعه می باشد باید به آن توجه کرد و این توجه باید از ساختار خانواده آغاز گردد. خانواده هایی که میانه روی را سرلوحه حرکت های اقتصادی خود قرار دهند می توانند یک جامعه مطلوب اقتصادی را تشکیل داده و در سوی دیگر جامعه ای که خانواده ها در آن به فکر تجملات و فخرفروشی های اقتصادی هستند، جامعه ای معیوب به لحاظ اقتصادی و … را شکل خواهند داد.
اقتصاد خانواده (بخش اول)

مسائلی که اقتصاد خانواده به آن ها می پردازد؟

پرسش هایی که مبحث «اقتصاد خانواده» به دنبال پاسخگویی به آن هست میتوان عبارت زیر را بیان کرد:
 1. منظور از خانواده چیست؟ چرا از تخصیص بهینه منابع در خانواده یا اقتصاد خانواده باید بحث کنیم؟
 2. معنای تدبیر منزل یا تدبیر اقتصاد خانواده چیست؟
 3. چرا باید اقتصاد خانواده را تدبیر و مدیریت کرد؟
 4. سرپرست خانواده یا مدیر خانواده چگونه باید بتواند منابع را تخصیص دهد؟
 5. انسان مرکب از دو ساحت جسم و روح است. آیا منابع و درآمد خانواده تنها باید به نیازهای جسم او اختصاص پیدا کند؟ چگونه در اقتصاد خانواده در تخصیص منابع بین منافع دنیا و آخرت جمع کنیم؟
 6. چگونه درآمد کسب کنیم؟
 7. چگونه بهره وری اقتصاد منزل را ارتقا دهیم؟
 8. دولت چه مسئولیتی در قبال اقتصاد خانواده دارد؟
 9. خانواده ها نسبت به خانواده های فقیر چه مسئولیتی دارند؟ الگوی مناسب ایجاد و جریان درآمد در بین خانواده ها چه الگویی است؟
اقتصاد خانواده (بخش اول)

تعریف خانواده

خانواده مورد نظر اسلام، جمعی است که با ازدواج دو جنس مخالف با شرایط خاص تشکیل و با تولید مثل و پذیرش هنجارهای دینی دربارۀ خانواده شکل گرفته و کامل می‌شود.

بنابراین، نوع مطلوب و کامل خانواده، از پدر ـ شوهر، مادر ـ بانو و فرزند یا فرزندانی تشکیل شده است که هر یک نسبت به دیگر اعضای خانواده از حقوق و مسئولیت‌هایی منحصر به فرد برخوردارند. خواه افراد دیگری با ایشان زندگی کنند و خواه به صورت مستقل و هسته‌ای باقی بمانند.

نخستین جایگاهی که در کوچک‌ترین خانواده‌ها نیز وجود دارد، جایگاه شوهری و بانویی است. با تولّد نخستین فرزند سه جایگاه جدید پدری، مادری و فرزندی به این نظام افزوده خواهد شد و با تولد فرزند دوم با جایگاه خواهری یا برادری نیز روبه‌رو خواهیم شد.

اگر افرادِ دیگری نیز در خانواده حضور داشته باشند، با جایگاه‌هایی همانند پدربزرگی، مادر بزرگی، خادم، دایه، پرستار و غیره و نیز به لحاظ حقوق و مسئولیت‌هایی که معطوف به افراد است با جایگاه‌های دیگری؛ هم‌چون سرپرستی و ریش سفیدی روبه‌رو خواهیم بود.

بنابراین اگر حداقل سه عضو (یعنی پدر، مادر و فرزند) در خانواده وجود نداشته باشد، خانواده ناقص خواهد بود. البته باید توجه داشت رکن اصلی خانواده در میان مرد، زن و فرزندان، زن خانواده می باشد. از آن‌جایی که نقش اساسی در خانواده بر عهده زن است در واقعیت اجتماعی کمتر با خانواده‌ای روبه‌رو می‌شویم که بدون حضور زن پایدار بماند. لذا جایگاه زن در خانواده نباید سست شود.

بنابراین از میان خانواده‌های ناقص، خانوادۀ «زن سرپرست» بیشترین رواج را در جامعه دارد؛ زیرا زن خانواده را به وجود می‌آورد و اداره می‌کند. در دیدگاه متون دینی، خانوادۀ ناقص مطلوب نیست و باید با ازدواج دوباره، بازسازی شود. بنابراین باید نرخ خانواده‌های ناقص تا جایی که ممکن است، کاهش یابد.

پی نوشت:

[1] .  کافی، ج 5، ص 328.
اقتصاد خانواده (بخش اول)

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x