logo
تاثیر فضای مجازی بر زندگی مشترک

فهرست مطالب

تاثیر فضای مجازی بر زندگی مشترک

تاثیر فضای مجازی بر زندگی مشترک

امروزه همسرانی هستند که زیر یک سقف  در کنار یکدیگر زندگی می کنند و با چند قدم فاصله از یکدیگر حرف خود را در تلگرام به فرد دیگری  می زنند. فاصله گرفتن از فضای واقعی با همه ابعادش و غرق شدن در فضای مجازی پایه های بسیاری از مشکلات اساسی زناشویی می باشد. در این مطلب به تاثیر فضای مجازی در بوجود آمدن مشکلات زناشویی اشاره خواهیم کرد.
فرد مبتلا به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نه می تواند نیازهای عاطفی همسرش را ببیند و برآورده کند و نه می تواند که در حل مشکلات زندگی مشترک، سهم بسزایی داشته باشد.
تاثیر فضای مجازی بر زندگی مشترک

آیا به راستی فضای مجازی می تواند روابط میان خانواده ها را بهبود ببخشد؟

احتمالاً شما هم از آن دسته آدم هایی هستید که به جای گفتگوهای واقعی با اطرافیان تان، بیشتر سرتان در گوشی موبایلتان، تبلت، لپ تاپ و… می باشد. اخبار را مرور می کنید. توئیت می کنید. اینستاگرام خود را چک می کنید. به فیس بوک تان سر می زنید. تلگرام تان را لحظه به لحظه چک می کنید. عضو انواع گروه های دوستانه، خانوادگی، اجتماعی، شغلی، کاری هستید.
با دوستان و افراد غریبه مدام در حال چت کردن هستید. شاید شما مخالف این حرف باشید که فضای مجازی احتمال خیانت به همسر را تا حد فراوانی افزایش می دهد.

شاید هم خیلی به خودتان مطمئن هستید و فکر می کنید مرغ همسایه غاز است و خیانت به همسر فقط برای دیگران اتفاق می افتد. به خیلی از کسانی که بیشتر وقت خود را در فضای مجازی می چرخند اعتراض که می کنید می گویند، دنیای امروز یعنی تکنولوژی و ارتباطات.

مگر می شود زبان دنیای امروز را نیاموخت و هم پای آن حرکت نکرد؟ می گویند تکنولوژی کمک کرده است دامنه مراودات اجتماعی گسترش پیدا کند و اتفاقا کارها بهتر پیش می رود و بیشتر از گذشته از دوستان و خانواده ها خبر داریم.
تاثیر فضای مجازی بر زندگی مشترک

فضای مجازی یکی از عوامل اصلی خیانت به همسر

هر چند ظاهراً به نظر می رسد که فضای مجازی فاصله خانواده ها را بسیار نسبت به گذشته کمتر کرده است. اما موجب شده است تا فاصله اعضای خانواده از غریبه ها هم نیز کمتر و کمتر شود. در حالی که به نظر می رسد هر روز دامنه تسلط فضای مجازی در افراد گسترده تر می شود. باید شکافی که حضور افراد در فضای مجازی در میان اعضای خانواده ایجاد کرده را کاملا جدی گرفت. چرا که در جلسات مشاوره خیانت، دلیل بسیاری از طلاق ها یا خیانت به همسر، فضای مجازی گزارش شده است.

شاید به نظر دور از ذهن بیاید اما امروزه همسرانی هستند که زیر یک سقف در کناریکدیگر زندگی می کنند و با چند قدم فاصله از یکدیگر حرف خود را در تلگرام به دیگران می زنند. فاصله گرفتن از فضای واقعی با همه ابعادش و غرق شدن در فضای مجازی پایه های بسیاری از مشکلات زناشویی می باشد.

فضای مجازی به حدی در زندگی های مشترک رسوخ کرده و روابط زناشویی را تضعیف کرده است که بسیاری از مشاوران و روانشناسان به این واقعیت رسیده اند که هر کدام از زوجین که بیش از اندازه وقت خود را در فضای مجازی سپری می کند دچار نوعی خیانت به چارچوب زندگی زناشویی اش شده است.
تاثیر فضای مجازی بر زندگی مشترک

آسیب های فضای مجازی به زندگی مشترک

مسلم است فرد مبتلا به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نه می تواند نیازهای عاطفی همسرش را ببیند و برآورده کند و نه می تواند در حل مشکلات زندگی مشترکشان سهمی داشته باشد. از سوی دیگر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی آنقدر فریبنده هستند که به راحتی افراد را به دام خیانت می اندازند.
سهولت در دسترس بودن افراد در فضای مجازی و این فریب که دو کلمه حرف زدن با فلان همکار و دوست و حتی غریبه به جایی بر نمی خورد، فضا را برای ارتباط های گسترده تر بازتر می کند.

یا نهایتا فرد را به تنوع طلبی  و غرق شدن در خیالات یک ارتباط مجازی می اندازد و این تنوع دقیقاً ریشه ی برقراری خیلی از روابط خارج از چارچوب ازدواج و خیانت به همسران می باشد. فریبندگی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به حدی است که کم کم با برقرار کردن ارتباط نوشتاری و کلامی، نوعی شیفتگی و علاقه بین طرفین ایجاد می کند.

 چه بسیارند افراد سودجو و بیمار که در حریم خانواده ها رسوخ می کنند و زمینه را برای انواع جرایم و اعمال نامتعارف فراهم می کنند. اعمالی که نهایتاً زندگی مشترک را به تباهی می کشند. بر خیانت به همسر و نهایتاً طلاق زن و شوهر ها دامن می زنند.
تاثیر فضای مجازی بر زندگی مشترک

راه حل برای جلوگیری از آسیب های فضای مجازی چیست؟

برای اینکه از آسیب های مخرب فضای مجازی مثل خیانت به همسر، طلاق، اخلال در زندگی مشترک و… در امان باشید، باید یاد بگیرید که بر استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی خود کنترل داشته باشید. تمرین اینکه حضور در فضای مجازی را در منزل و خصوصاً نزد همسر و فرزندانتان محدود کنید، بهترین روش برای تقویت زندگی مشترک و حفظ تعادل شخصیتی می باشد.
از سوی دیگر اگر شما می بینید همسرتان زیادی سرش در گوشی فرو رفته می توانید با ایجاد جذابیت بیشتر در فضای واقعی او را به دنیای واقعی زندگی تان بکشانید.

این نکته را نیز توجه داشته باشید که سرکوفت زدن و تحقیر و سرزنش همسرتان کار را خراب تر می کند. از سوی دیگر به کار بردن این دفاع که شما هم در تلافی سرتان را با گوشی تان مشغول نگه دارید دیگر آب پاکی را روی دست زندگی مشترک تان ریخته اید. همیشه بهترین راه حل را می توان در سنتی ترین روشها جستجو کرد.

برای همسرتان در واقعیت جذاب باشید. و راه را برای جذابیت دنیای مجازی کاملا ببندید. برای اینکار باید خود را آماده کنید. باید آموزش ببینید و راهکارهای علمی و کاربردی را به کار بگیرید. به همین خاطر به شما پیشنهاد می کنیم که هیچ وقت جلسات مشاوره خانواده را نادیده نگیرید.
تاثیر فضای مجازی بر زندگی مشترک

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x