خیانت عاطفی به همسر

فهرست مطالب

خیانت عاطفی به همسر

خیانت عاطفی به همسر

در یک زندگی مشترک وقتی تعهد عاطفی میان زوجین به سمت سردی پی برود، باید منتظر باشیم که یکی از زوجین یا هر دو طرف، دیر یا زود به سمت خیانت عاطفی حرکت کنند. در شروع این اتفاق، شاید خیلی چیزها کاملا عادی به نظر برسد. بنابراین قصد داریم در این مطلب به مقوله خیانت عاطفی به همسران اشاره کنیم.
زوجین باید بتوانند با کارهای ساده‌ای در طول زندگی مشترکشان، این تعهد عاطفی را مدام به یکدیگر یادآوری کنند. برای نشان دادن تعهد عاطفی کارهای ساده و اثربخش بسیار زیادی وجود دارد.

مقدمه

به محض شنیدن این جمله که همسر فلانی به دیگری خیانت کرده است، ذهن‌ها به این سمت می‌رود که فرد مورد نظر از تعهد جنسی در چارچوب ازدواج که تنها محدود به همسر خودش می‌شود عدول کرده است و از تعهدات بسیار جدی شرعی، قانونی و عاطفی در یک ازدواج سرباز زده است و به همسرش خیانت جنسی کرده است. یعنی این‌که به جز همسرش، یک شریک جنسی دیگری، به صورت موقت یا دائمی و طولانی برای خود انتخاب کرده است.
خیانت عاطفی به همسر

آیا به راستی عامل اصلی در طلاق‌ها، فقط خیانت جنسی می‌باشد؟

اما واقعیت این است که در زندگی زناشویی خیانت تنها به خیانت جنسی گفته نمی‌شود. برخی از انواع خیانت‌ها حتی شاید در نگاه اول به نظر بی‌اهمیت جلوه کنند، اما شاید بتوان آنها را زنگ خطرهای بسیار جدی در شکاف میان یک ازدواج به شمار آورد.

گرچه خیانت های جنسی به دلایل فرهنگی و پیامدهای متعددش، شکاف‌انگیز‌ترین نوع آن در زندگی زناشویی است و همچنین عواقب بسیار جدی قانونی را نیز در به دنبال دارد، اما بهتر است بدانیم در جلسات مشاوره طلاق، بسیاری از بن‌بست های یک زندگی مشترک را در انواع دیگر خیانت که به شکلی موزیانه میان زوجین فاصله می‌اندازد پیدا می‌کنیم.
خیانت عاطفی به همسر

ریشه‌های به وجود آمدن خیانت چیست؟

تعهد اصلی در یک زندگی مشترک علاوه بر تعهد جنسی، تعهد عاطفی نیز می باشد. دوست داشتن زیرشاخه‌ای از تعهد عاطفی است. در اغلب جلسات مشاوره خانواده دیده می‌شود که زوجین با همین بند دوست داشتن زیر یک سقف می‌روند. اما در ادامه قادر به این نیستند که این دوست داشتن را حفظ کنند، بروز دهند و رشد دهند. دوست داشتن مانند یک نهال است که نیاز به آبیاری مداوم و مراقبت دارد تا نور کافی ببیند.

برای ایجاد محبت عاطفی و جلوگیری از خیانت عاطفی باید چه کار کرد؟

زوجین باید بتوانند با کارهای ساده‌ای در طول زندگی مشترک این تعهد عاطفی به یکدیگر را مدام به هم یادآوری کنند. برای نشان دادن تعهد عاطفی کارهای ساده و اثربخش زیادی وجود دارد. که زوجین می‌توانند به بهانه‌ها و مناسبت‌های گوناگون از آن‌ها استفاده کنند که عبارتند از:
– حمایت از یکدیگر در شرایط سخت زندگی
– گفتن دوستت دارم های گاه و بی گاهی
– خرید هدایا، با بهانه مناسبت خاص یا بی بهانه به شکل غافلگیرکننده
– مهمتر از همه این موارد احترام به یکدیگر در ابعاد مختلف و گوناگون زندگی
خیانت عاطفی به همسر

چه زمانی خیانت عاطفی شروع می‌شود؟

در یک زندگی مشترک وقتی تعهد عاطفی به سمت سردی حرکت میکند، باید منتظر باشیم که یکی از زوجین یا هر دو طرف، دیر یا زود به سمت خیانت عاطفی پیش بروند. در شروع این اتفاق، شاید خیلی چیزها عادی به نظر برسد. اما برخی از موارد زیر می‌تواند شروع کننده خیانت عاطفی یا دامن‌زننده بر خیانت باشد:
– صمیمت‌ها با همکاران جنس مخالف سرکار
– درد دل گفتن با یک جنس مخالف
– دوست داشتن یک نفر خارج از ازدواج حتی در خیال فرد

همه‌ی موارد بالا، و بسیاری موارد دیگر نوعی خیانت عاطفی محسوب میشوند که خود یا علتی می‌شود برای اینکه افراد دیگر قادر نباشند به تعهدات عاطفی و حمایتی خود در زندگی مشترک پایبند باشند یا خود معلول این اتفاق می‌شوند که در زندگی مشترک، عاطفه به سمت سردی برود. در این وضعیت فرد برای جبران خلاء عاطفی درون خود دنبال راه‌های مختلف می‌رود و این می‌تواند آغازگر خیانت عاطفی و نهایتاً حتی شروع‌کننده‌ی خیانت جنسی نیز باشد.
خیانت عاطفی به همسر

اما یک سوال پرتکرار درباره خیانت عاطفی

ممکن است برای خیلی‌ها این سوال مطرح شود که آیا مشغول بودن و گذران وقت زیادی از خود برای کار، درس‌ها، بچه‌ها یا دوستان که باعث کم شدن وقت گذرانی با همسر می‌شود نوعی خیانت عاطفی محسوب میشود؟
شاید به نظر خیلی ها در نظر گرفتن این موارد به عنوان خیانت عاطفی زیاده روی باشد. اما بگذارید موضوع را با سوالی ساده‌تر با یکدیگر بررسی کنیم. مگر نه این است که «خیانت» نوعی شکاف میان زوجین می باشد؟ و به حالتی گفته می شود که تعهد زندگی زناشویی را مخدوش می کند؟ زوج‌ها در هنگام ازدواج به صورت ضمنی این تعهد را به یکدیگر می دهند تا با قبول مسئولیت تشکیل خانواده خود، بیشترین وقت خود را با یکدیگر سپری نمایند.
خیانت عاطفی به همسر

نقش مشاوره خیانت در حل مشکلات و ارائه راه حل‌ها

این تعهدات خواه نوشته و خواه نانوشته در ذات امر ازدواج وجود دارد و به هر صورتی که مخدوش شود، نشان می‌دهد که ایرادی در این رابطه یا در شخصیت زوجین وجود دارد. که بسیاری از آن‌ها با گفتگو در جلسات مشاوره خیانت به راحتی قابل حل شدن می باشد.
خیانت عاطفی به همسر

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x