دانستنی های قبل از ازدواج

فهرست مطالب

دانستنی های قبل از ازدواج

دانستنی های قبل از ازدواج

دانستنی های قبل از ازدواج

قبل از هر چیزی به خود ازدواج میپردازیم. هدف انسان از ازدواج و تشکیل خانواده چه میتواند باشد؟چه دلیلی دارد که بعد از پا نهادن به سن جوانی به فکر ازدواج باشیم؟

ازدواج

هر پسر و دختری که به سن رشد و بلوغ می‏رسد بزرگترین ‏آرزویش این است که ازدواج کند.

تشکیل زندگی‏ مشترک خانوادگی،  یک خواسته طبیعی است که غرائزش در وجود انسانها نهادینه شده است و این خود یکی از نعمتهای بزرگ الهی می باشد. به ‏غیر از کانون گرم خانوادگی کجا را سراغ دارید که برای جوانان پناهگاه‏ مطمئن و امنی باشد؟ علاقه به خانواده است که جوانان را از افکار پراکنده واضطرابهای درونی نجات می بخشد. در آنجاست که می‏توانند یار و مونس‏ با وفا و مهربانی پیدا کنند که در سختی ها و گرفتاری ها یار و غم گسارشان‏ باشد.

برای شروع  ازدواج چند نکته وجود دارد که در ادامه با هم به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

سه عامل مهم افراد را به طرف ازدواج و تشکیل خانواده سوق می دهد: نیاز اقتصادی، میل به فرزند و عشق.

میل به فرزند که همان علاقمندی به بقای نسل و حفظ نوع از نوع خودش می باشد، عشق یا لذت جنسی یا نیازهای اقتصادی به عنوان مقدمات وصول به این هدفند. بنابر نظریه کینک، جامعه شناس آمریکایی، از لحاظ جهان شناسی، وظیفه خانواده (زن و مرد) تنها امتداد نسل است و نیازهای اقتصادی یا شهوانی به عنوان مقدمه ای برای رسیدن به این اهداف بزرگترند.

دانستنی های قبل از ازدواج

زمان مناسب برای ازدواج

فهمیدن این که چه زمانی وقت ازدواج شماست کار بسیار ساده ای است:هر وقت از تنهایی خسته شدید و آمادگی پیدا کردید. اما این که بدانید انگیزه ازدواج تان واقعی است یا صرفا به خاطر فشار دیگران یا رودربایستی ازدواج می کنید، مساله بسیار مهمی است.

خودتان را تنها نمی بینید

وقتی به سال های آینده زندگی تان فکر می کنید و برای آینده تان برنامه می ریزید، در رویاهایی که می سازید مرد/ زن زندگی تان را هم کنار خودتان تصور می کنید. برای شمایی که آماده ازدواج هستید، همه چیز در سایه کسی که قرار است در کنارتان باشد، تعریف می شود و برنامه ریزی بدون در نظر گرفتن خواسته ها و محدودیت های او، برای شما معنایی ندارد.

از تنهایی تان می گذرید

برای شمایی که حالا بیشتر از همیشه آماده ساختن زندگی مشترک هستید، تلاش برای تنها بودن و خلوت کردن با خود، جایش را به میل کنار کسی بودن می دهد. اگر هنوز برای ازدواج کردن آماده نیستید، تنهایی برای تان حتی از بودن با او هم بسیار ارزشمندتر خواهد شد و به بهانه اینکه به فرصتی برای خلوت کردن با خود نیاز دارید، از بودن در کنار او طفره خواهید رفت.

پرونده های گذشته را بسته اید

شاید سابقه شکست های عاشقانه ای را در کارنامه روابطتان داشته باشید؛ اما اگر بی آنکه متوجه شده باشید، چند وقتی است به خاطر شکست های قدیمی تان عذاب نمی کشید، یعنی برای شروع یک رابطه جدید آماده هستید.

می خواهید بهتر از همیشه باشید

ساختن یک زندگی خوب به شما انگیزه می دهد و از شما آدم بهتری خواهد ساخت. اگر آماده ازدواج باشید، با تمام توان تان برای برطرف کردن ضعف های تان تلاش خواهید کرد و حتی برای ساختن زندگی ای آرام تر و مرفه تر بیشتر از همیشه انرژی صرف خواهید کرد.

حتی اگر مال دنیا برای تان خیلی ارزشی نداشته باشد، برای یک شروع بهتر بیشتر از همیشه کار خواهید کرد و از خواسته هایی که پیش از این به راحتی برآورده شان می کردید، خواهید گذشت تا به اندازه کافی برای ساختن زندگی تازه با همسرتان پس انداز داشته باشید. کار کردن بیشتر دیگر شما را عذاب نخواهد داد و به پس انداز نه به چشم محروم کردن خود از خواسته های تان، بلکه به عنوان تلاش برای هموار کردن جاده ای که با همسر آینده تان قرار است از آن بگذرید، نگاه خواهید کرد.

دانستنی های قبل از ازدواج

می خواهید مادر/ پدر شوید

مهم نیست که تا امروز به بچه دار شدن علاقه داشته اید یا خیر و مهم نیست اگر تا امروز حتی یک نوزاد را هم در آغوش نگرفته باشید. اگر فکر ازدواج در ذهن تان حک شده باشد، از امروز بیشتر از قبل به مادر/ پدر شدن فکر می کنید.

می توانید اعتماد کنید

زمانی که قدرت اعتماد کردن به دیگران را پیدا کرده اید، یعنی آماده ازدواج هستید و دوست دارید به کسی اعتماد کنید و به او اتکا داشته باشید.

نمی ترسید

شما می دانید ساختن یک زندگی تازه کار آسانی نیست و قطعا چالش ها و سختی های زیادی را همراه می آورد، با این وجود آنقدر برای ساختن یک زندگی مشترک دلیل دارید که از سختی ها نترسید و آینده را مبهم و بسیار وحشت آور تصور نکنید. این به معنای آن نیست که نگرانی نسبت به آینده ندارید. حتی گرفتن تصمیمی که به درست بودنش ایمان دارید هم می تواند برای شما نگران کننده باشد.

قبل از ازدواج، این سوالات را از خود بپرسید:

ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات زندگی هر فردی می باشد؛  پس ارزش آن را دارد که پیش از اقدام برای ازدواج، در مورد این مساله مهم و چگونگی زندگی با همسر آینده خود کمی بیشتر تفکر کنید. به این منظور بهتر است سوالات زیر را از خودتان بپرسید:
هدف اصلی من از ازدواج چیست ؟
زوج بودن به چه معناست؟
معیارهای انتخاب من کدامند؟
همسر ایده آل من چه ویژگی های را باید دارا باشد و بهتر است چه ویژگی هایی را نداشته باشد؟

چقدر از ویژگی های جنس مخالفم اطلاعات دارم؟
چقدر همسرداری می دانم و وظایف من به عنوان همسر چیست؟
از نظر شما وفاداری چیست؟ و شما از این لحاظ در کجا قرار دارید؟
از نظر شما تعهد چیست و چه ابعادی دارد؟
آمادگی شما برای تعهد زندگی و پذیرفتن مسئولیت آن چقدر است؟
انتظارات من از زندگی مشترک چیست؟
آیا من برای ازدواج آماده ام؟

وقتی به سوالات بالا پاسخ دادید، زمانی را برای علت دوست داشتن چیزهایی که فکر می کنید، به آنها علاقه مندید و یا گمان می کنید لازم است اطلاعات تان را راجع به آنها بالا ببرید و یا آن که آنها را در خزانه رفتاری و تفکری خود تقویت ویا حذف نمائید، بگذارید.

به این سوالات پاسخ قطعی بدهید که در درون خود چه چیزی حس می کنید که درصدد دستیابی به آن از طریق ازدواج هستید؟ به راستی نیاز واقعی شما به ازدواج برای چیست؟ آیا برای رضایت شخصی است، محبوبیت و یا به جا آوردن عرف اجتماعی؟

دانستنی های قبل از ازدواج

سن مناسب برای ازدواج چه زمانی می باشد ؟

اولین عامل شروع هر زندگی مشترک وجود بلوغ جسمی و جنسی و بلوغ عقلی و فکری است و افراد خواهان ازدواج باید به سنی برسند که بتوانند صمیمیت عاطفی و جنسی را در یک رابطه عاطفی مبتنی بر تعهد تجربه کنند.

برای ازدواج علاوه بر نیاز به رشد جسمی و جنسی ، رشد روانی و اجتماعی نیز ضروری  است. در اواخر دوره نوجوانی رشد جنسی تقریبا کامل می شود و فرد توانایی تولید مثل پیدا می کند. در اواخر سنین نوجوانی اغلب دختران به فکر ازدواج می افتند، در حالیکه پسران در این سنین خواهان ازدواج نیستند. اگرچه ازدواج تنها راه مشروع و سالم تأمین نیازهای جسمی و روانی نوجوانان است، ولی برای یک ازدواج موفق آمادگی زیستی، روانی، مادی و اجتماعی بسیار ضروری است.

به همین جهت، متخصصان سن مناسب ازدواج را برای دختران 18 تا 24 سال و برای پسران 24 تا 28 سال توصیه می کنند. معمولا اختلاف سن 2 تا 6 سال بین دختر و پسر برای ازدواج در نظر گرفته می شود. در صورت داشتن ازدواج زودهنگام، بهتر است داشتن فرزند تا پس از 20 سالگی به تعویق بیفتد. برای این منظور لازم است که زوجین با روش های صحیح تنظیم خانواده آشنا باشند.

ازدواج های شتابزده صحیح است یا خیر؟

امروزه ازدواجها به صورت شتاب زده انجام می شود و چون انسانها در برخوردهای اول رفتار و واقعیت وجودی خود را ابراز نمی کنند؛  پس از ازدواج، رفتارهای نمایشی همچون پرده ای کنار می رود و رفتارها و چهره واقعی دو زوج خود را نشان می دهد  و در آن شرایط است که دو جوان احساس می کنند که به اندازه جغرافیای انسانی از یکدیگر فاصله گرفته اند و وقتی راه حلی برای مسئله نیاموخته اند بنابراین به پاک کردن صورت مسئله اقدام می کنند و تقاضای طلاق می دهند.

برکسی پوشیده نیست که آسیب هایی که در اثر افزایش طلاق و پدیده زنان مطلقه متوجه جامعه می شود؛  قبل از هر چیز جوانان کشور را به خطر می اندازد. بنابراین به نظر می رسد قبل از اینکه این معضل به یک بحران تبدیل شود باید اقدامات پیشگیرانه و مناسبی را انجام داد.
این اقدامات پیشگیرانه می توانند در قالب آموزش هایی برای جوانان در شناسایی معیارهای صحیح انتخاب همسر، قبل ازازدواج و همچنین آموزش هایی برای بهبود روابط زوجین بعد از ازدواج باشد.

دانستنی های قبل از ازدواج

اهمیت شناخت رفتار همسر آینده با خانواده اش

یکی از راه های شناسایی فرد مقابل شناخت خانواده او می باشد. خانواده ای که فرد در آن رشد کرده است نشان می دهد که او چه تفکراتی دارد و در طول زمان چگونه عمل می کند. هر کدام از ما هر قدر هم که بر روی رفتار خود تسلط داشته باشیم و شیوه های رفتاری خود را اصلاح کنیم باز در نهایت گرایش هایی به تربیت کودکی مان داریم و در ناخودآگاهمان الگویی از پدر و مادرمان گرفته ایم که در مواقعی از آن ها تبعیت می کنیم.

شناخت فرد مورد نظر قبل از ازدواج

درست مثل افرادی که در وضعیت های معمول لهجه ندارند اما وقتی عصبانی یا غمگین می شوند، لهجه یا گویش شهر مادری شان را به کار می برند. تسلط ما بر رفتارمان هم همیشه صد در صدی نیست و گاهی ممکن است آن را از دست داده و مطابق با الگوهایی که از کودکی یاد گرفته ایم؛  رفتار کنیم.

از سوی دیگر یکی از بهترین شیوه ها برای شناخت فرد مشاهده او در زمانی است که با خانواده اش در تعامل و ارتباط است. نحوه برخورد فرد با اعضای خانواده و پدر و مادر شاخصی از رفتار آینده او در یک ارتباط صمیمانه است. نوع برخورد و رفتار فرد در خانواده اطلاعات بسیار زیادی به ما می دهدتا پیش بینی کنیم که بعد از ازدواج این فرد چگونه  با ما  برخورد خواهد کرد.

 

در این موارد باید به مشاور مراجعه کرد. در جلسات مشاوره می توان تا حدودی شخصیت فرد و خانواده اش را شناخت. البته انسان ها شخصیت متغیری دارند و پیش بینی قطعی در این موارد اصلا وجود ندارد؛ اما وقتی می بینیم که در خانواده ای چند معتاد وجود دارد یا میزان طلاق در اعضای خانواده و حتی بستگان درجه اول بسیار زیاد است، در وصلت با چنین خانواده ای باید تامل بیشتری کرد و ازدواج را به تاخیر انداخت.

ازدواج باید آگاهانه و عاقلانه باشد. وصلت با چنین خانواده هایی پرخطر محسوب شده و اگر این عوامل مهم نادیده گرفته شوند، احتمال بروز مشکلات عدیده ای در آینده وجود دارد.

دانستنی های قبل از ازدواج

 

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x