روش سنگ خاکستری

فهرست مطالب

روش سنگ خاکستری

روش سنگ خاکستری

وقتی به یک سنگ خاکستری فکر می کنید، احتمالاً کلماتی مانند ساده و خنثی به ذهنتان خطور می نماید. سنگ های خاکستری در هم می آمیزند و توجه شما را جلب نمی کنند. اما این همیشه اتفاق بدی نیست. وقتی هم در زندگی و هم در محیط کار با افراد سمی سروکار دارید، تبدیل شدن به یک سنگ خاکستری دقیقاً همان کاری است که قصد دارید انجام دهید.

روش سنگ خاکستری یک استراتژی بسیار موثر است که به شما کمک می کند تمرکز ناخواسته افراد منفی یا چالش برانگیز را کاهش دهید. در ادامه این نوشته از آینده روشن به بررسی روش فوق خواهیم پرداخت. مرکز مشاوره آینده روشن با ارائه خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی می تواند شما را در مسیر اصلی تان هدایت کند.

بیایید روش سنگ خاکستری را با جزئیات بیشتری با یکدیگر بررسی کنیم، چگونه کار می کند؟ و چگونه می توانیم از این تکنیک در محل کار استفاده کنیم؟

روش سنگ خاکستری چیست؟

سنگ خاکستری، تکنیکی است که برای منحرف کردن رفتار یک فرد سمی یا تا حد امکان بدون واکنش در هنگام تعامل با این افراد استفاده می شود. به عنوان مثال، استفاده از روش سنگ خاکستری شامل اقدامات عمدی مانند اجتناب از تماس چشمی یا نشان ندادن احساسات خود در طول مکالمه می باشد.

ایده پشت این تکنیک این است که افراد سمی همیشه از واکنش شما تغذیه می کنند. برای مثال، یک همکار خودشیفته از درگیری، نمایش و توجه تغذیه می کند. با خنثی کردن خود و تعاملات خود با آنها تا حد امکان، آنها در نهایت علاقه خود را نیز از دست خواهند داد. عدم پاسخ شما باعث می شود که آنها به دنبال شخص دیگری برای هدف خود و فرافکنی باشند. یا، در حالت ایده آل، از رفتار های مخرب خود دست بکشند.

استفاده از روش خاکستری راهبردی است که برخی از متخصصین سلامت روان به مراجعینی که یک فرد سمی در زندگی خود دارند توصیه می کنند. به گفته نادن ون در لیندن، روانشناس بالینی در انجمن روانکاوی ماساچوست، تکنیک تکان دادن سنگ خاکستری را می توان در پاسخ به رفتارهای توهین آمیز، کنترل کننده و دستکاری شده استفاده کرد. شما می توانید یاد بگیرید چگونه از آن در هنگام برخورد با رفتارهای منفی افراد سمی استفاده کنید.

چه زمانی باید این تکنیک را امتحان کنید؟

وقتی فردی در زندگی شما به گونه ای رفتار می کند که شما آن را سمی می دانید، ممکن است تصمیم بگیرید که از او فاصله بگیرید. به عنوان مثال، بگویید دوستی دارید که دائماً شما را بر روی پوسته تخم مرغ راه می برد. در این مثال، دور شدن از آنها چیزی است که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید.

انتخاب اینکه فقط اطرافتان را با افرادی احاطه کنید که شما را تقویت می کنند، ارزش خود و رفاه عاطفی شما را بهبود می بخشد؛ بسیار خوب است اما؛ با این حال، دور شدن از یک فرد سمی همیشه هم امکان پذیر نیست. به عنوان مثال محل کار خودتان را در نظر بگیرید. کار با یک همکار یا مدیر دشوار ایده آل نیست، اما ممکن است گاهی اوقات بودن در کنار آنها برایتان  اجتناب ناپذیر باشد.

اینجاست که تکنیک و روش سنگ خاکستری به شما کمک می کند. هنگامی که برای رسیدن به اهداف کاری شما نیاز به تعامل با یک فرد سمی دارید، می توانید از تکنیک سنگ خاکستری استفاده کنید. هدف نهایی حفظ مرزها و توقف رفتار منفی است. در اینجا چند نوع از افرادی که استفاده از سنگ خاکستری در محل کار می تواند با آنها موثر باشد آورده شده است:

 • همکار خودشیفته ای که مرتب شما را اذیت می کند
 • رهبری که رفتار سمی از خود نشان می دهد
 • یک عضو تیم با نگرش منفی که دوست دارد به همسالان خود توهین و تحقیر کند
 • یک همکار دستکاری که دوست دارد درام محل کار را شروع کند
 • مدیری که امنیت روانی را در محیط کار ترویج نمی کند

چه زمانی باید از روش سنگ خاکستری اجتناب کنیم؟

بیایید با آن روبرو شویم، احتمالاً یک سنگ خاکستری بودن آن چیزی نیست که آرزویش را دارید. اگر متوجه شدید که بیشتر اوقات خاکستری می شوید، چیزی را باید تغییر بدهید. وقتی صحبت از رفتار سمی در محل کار می شود، این تکنیک همیشه بهترین راه حل نیست. شما این حق را دارید که انتظار یک محیط امن و سازنده را داشته باشید که در آن کار کنید.

به عنوان مثال، آزار و اذیت جنسی و تبعیض از هر نوعی که باشد، زمینه فسخ می باشد. در این موارد، اگر احساس ناامنی کردید، ممکن است در لحظه پاسخگو نبودن و جدایی ضروری باشد، اما پاسخ طولانی مدت اصلا راهکار مناسبی نیست.

با مدیر یا بخش منابع انسانی مجموعه کاری خود تماس بگیرید و شرایط را برای آنها بیان کنید. اگر فردی در محل کار رفتاری تهدیدآمیز نشان می‌دهد یا خط‌مشی‌های شرکت را زیر پایش می‌گذارد، مهم است که نسبت به روش تکان دادن سنگ خاکستری اقدام محکم‌تری انجام بدهید.

روش سنگ خاکستری همیشه باید یک پاسخ کوتاه مدت به رفتارهای تحریک کننده یا دستکاری شده باشد. برای اینکه بتوانید در آن جا وارد شوید یا احساس امنیت بیشتری کنید، مجبور نیستید به طور دائم شخصیت خودتان را تغییر بدهید.

از سوی دیگر، برخی افراد لزوما سمی نمی باشند، فقط آزاردهنده هستند. تکان های خاکستری می توانند توجه و انرژی افراد سمی را به طور نامحسوس به جای دیگری معطوف کنند. اگر اینطور نیست، در نظر بگیرید که آیا جدایی رسمی تر از آنها در بلندمدت برای شما مفید خواهد بود یا خیر. گاهی اوقات، گفت‌وگو با آنها و یافتن زمینه‌های مشترک تنها چیزی است که باعث می‌شود با کسی احساس راحتی بیشتری کنید و حتی با او پیوند برقرار کنید.

روش سنگ خاکستری

خطرات استفاده از این تکنیک

تمرین تکان دادن خاکستری قطعا بدون خطر نمی باشد. قبل از اینکه خودتان آن را امتحان کنید، مهم است که معایب بالقوه استفاده از این روش را درک کنید و اینکه چگونه می توانند بر شما تأثیر بگذارند. برخی خطرات استفاده از این تکنیک عبارتند از:

رفتار تشدید شده

هدف اصلی تکنیک سنگ خاکستری محافظت از خود و جلوگیری از دشمنی یک فرد سمی با شما می باشد. در حالت ایده آل، عدم مشارکت شما باعث می شود آنها علاقه خود را از دست بدهند و به راه خود ادامه دهند. متأسفانه، تکنیک خاکستری گاهی اوقات می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. به جای از دست روی علایق، عدم مشارکت شما می تواند آنها را ناامید کند. در نتیجه، ممکن است رفتارهای منفی خودشان را تشدید کنند تا از سمت شما پاسخی دریافت کنند.

به عنوان مثال، یک فرد با رفتار دستکاری شده، می‌تواند برای دریافت واکنش از شما به رفتارهای قهری متوسل شود. این می تواند شامل آزار و اذیت فیزیکی مانند حمله به فضای شخصی شما برای ایجاد احساس خطر یا تحقیر شما در مقابل همسالان خود باشد.

وقتی تکان دادن خاکستری کار نمی کند، باید راه عمل بهتری برای حل تعارض پیدا کنید. این می تواند شامل کمک گرفتن از سرپرست خود و تعیین مرزهای واضح با شخص درگیر با شما باشد. خصوصا اگر این کار در محیط شغلی و کاری رخ می دهد.

اثرات روانی روش سنگ خاکستری

این تکنیک به روش خاصی نیاز دارد که در هنگام تعامل با یک فرد سمی از نظر احساسی جدا شوید. به عنوان مثال، اگر آنها چیزی می گویند که شما را از بین ببرد، باید با میل خود برای واکنش به هر طریقی مبارزه کنید و طعمه آنها نشوید.

متاسفانه این امر  باعث می شود که احساسات خود را سرکوب کنید، که می تواند بر سلامت روان شما تأثیر منفی بگذارد. تنظیم عاطفی به ما کمک می کند تا احساسات خود را تنظیم کنیم تا خونسرد و راحت باشیم. با این حال، همانطور که مطالعات نشان می دهد، زمانی که ما به طور مداوم آنها را سرکوب می کنیم، برای سلامت عاطفی و شناختی ما بسیار خطرناک است. به این دلایل، تکان دادن خاکستری یک راه حل طولانی مدت مناسب پایدار برای رفتار سمی نمی باشد.

نحوه استفاده از روش سنگ خاکستری

چگونه می توانیم از این روش به طور درست استفاده کنیم؟ استراتژی های مهم در این زمینه عبارتند از:

 • بی طرف بمانید
 • توجه خود را به آن ها معطوف نکنید
 • تعاملات را کوتاه نگه دارید
 • اطلاعات شخصی خود را ارائه ندهید

این موارد را توضیح می دهیم تا بدانیم چگونه این روش به شیوه خوبی می تواند عمل می کند.

بی طرف بمانید

یکی از عناصر کلیدی تکان دادن خاکستری این می باشد که هنگام تعامل با یک فرد سمی هیچ احساسی از خود نشان ندهید. با عدم واکنش، شما اعتبار مورد نظر را به آنها نخواهد بخشید.شما می توانید این کار را انجام دهید:

 • با لحن خنثی صحبت کنید
 • اجتناب از تماس چشمی
 • دادن پاسخ های غیر عاطفی (حتی در صورت تحریک)
 • زبان بدن خود را با نداشتن حالت چهره مانند لبخند زدن یا اخم کردن به حداقل برسانید

فرض کنید فردی که سنگ خاکستری شما را تکان می دهد سعی دارد واکنش شما را جلب کند. در این مورد، می توانید از تکنیک هایی مانند نفس کشیدن برای ثابت ماندن و عدم پاسخگویی احساسی استفاده کنید. محدود کردن تماس چشمی راه مناسب دیگری برای رها کردن می باشد.

این امر به این دلیل است که تماس چشمی نقش مهمی در ارتباط دارد. تماس چشمی به شما کمک می کند تا احساسات خودتان را با شخص دیگری به اشتراک بگذارید. در حالی که این معمولاً چیز بسیار خوبی است که به شما کمک می کند با دیگران پیوند برقرار کنید، در این مورد اینطور نیست. آخرین کاری که می خواهید انجام دهید این است که وضعیت عاطفی خود را آشکار کنید.

یکی از راه‌های جلوگیری از برقراری تماس چشمی، تمرکز روی مسائل دیگری است. به عنوان مثال، اگر یک همکار سمی سعی دارد شما را تحریک کند، روی یک کار تمرکز کنید تا پرمشغله به نظر برسید.

توجه خود را به آنها معطوف نکنید

افراد سمی، به ویژه افراد خودشیفته، دائماً به توجه، تمجید و تأیید دیگران نیاز دارند. تغذیه نکردن نفس آنها می تواند باعث شود که آنها علاقه خود را نسبت به شما کاملا از دست بدهند. این استفاده ای به جا از روش سنگ خاکستری است. اگر مجبور به مکالمه هستید، در مورد موضوعات ملایمی مانند آب و هوا صحبت کنید و هیچ سوالی در مورد خود از آنها نپرسید.

تعاملات را کوتاه نگه دارید

در حالت ایده‌آل، شما می‌خواهید تا حد امکان تعامل خود را با آن شخص محدود کنید. چه در خانه باشید و چه در دفتر، به جای صحبت رو در رو، می توانید از پیامرسان های ارتباطی و یا از چت شرکت استفاده کنید. برای مثال، اگر در حال دورکاری هستید و آنها بخشی از تیم کار مجازی شما هستند، می توانید سعی کنید مکالمه با آنها را کوتاه نگه دارید. پاسخ‌های کوتاه و تک کلمه‌ای مانند «بله»، «نه» یا «مهم» بدهید. بیش از حد نیاز خود به آنها توضیح ندهید.

 اطلاعات شخصی را در اختیار دیگران قرار ندهید

از ارائه هرگونه اطلاعات شخصی در مورد زندگی یا نظرات شخصی خود در مورد موضوعات دیگر شدیدا خودداری کنید. مثلا در محیط شغلی و کاری فقط در مورد کار صحبت کنید. اگر آنها متوجه شوند که شما عمداً اینگونه رفتار می کنید، این می تواند به آتش سوخت اضافه کند و ممکن است رفتار خود را تشدید کنند. پس دقت کنید که نباید روش خود را لو دهید.

خودشیفتگی و رفتار سمی در هر زمانی، چه در محل کار و چه در زندگی شخصی شما، می تواند شرایط پیچیده ای به ارمغان بیاورد. تکنیک ارائه شده در این نوشته می تواند به شما در تعیین مرزها و دفع افراد سمی از زندگی و محل کارتان کمک کند.

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x