logo
مذمت تجمل گرایی در زندگی اسلامی

فهرست مطالب

مذمت تجمل گرایی در زندگی اسلامی

مذمت تجمل گرایی در زندگی اسلامی

دشمن در تلاش است تا انسانها را از مسیر تکامل دور سازد و برای رسیدن به این هدف، از تمام توان خودش نیز استفاده می‌کند. یکی از وسیله های که بوسیله آن، می توان انسانها را از مقام انسانیت دور کرد، سبک زندگی تجملاتی است.ما در این نوشتار به صورت مختصر و خلاصه به مذمت تجمل گرایی پرداخته ایم.
در هر کشوری که فرهنگ غرب در آن رسوخ کند، آنها را به سمت زیور آلات و تجملات سوق می‌دهد؛ چون نمی‌خواهد انسانها را به کمال برساند.

مقدمه

متاسفانه زندگی های ما رنگ و بوی فرهنگِ کشورهای غربی را به خود گرفته است و این مسئله تماماً باعث سلب آرامش از زندگی ما شده است. تمام تلاش خودمان را خرج میکنیم تا یک زندگی مجلل و با شکوهی برای خودمان بسازیم و غافل می‌شویم که روزی ما باید حلال باشد. چون زرق و برق دنیا چشمان ما را پُر می‌کنند و می‌گویند باید بهترین های ظاهری را داشته باشی تا دیگران نتوانند بگویند که از قافله تجمل گرایان عقب مانده است.

اما اسلام در مقابل فرهنگ غلط تجمل گرایی به ما آموزش های لازم را می‌دهد که داشتن سرمایه بسیار نیکو است؛ اما در چه مسیری خرج کردن ملاک خوب و بد بودن سرمایه می باشد. دین اسلام برای تمام ابعاد زندگی بشر دستورات و معارف سازنده و مفیدی را معین کرده است به نحوی که هیچ قضیه و مسأله ای نیست مگر این که خداوند تبارک و تعالی بیانی روشنگر را در آن ملاحظه کرده و از طریق انبیا و اولیا اعلام نموده  باشد.هر کسی که خود را در این مسیر قرار بدهد و دستورات دینی را پیاده سازی کند، هم آرامش خواهد داشت و هم طعم شیرینی دنیا را خواهد چشید.

توجه؛ ما به این دنیا آمده ایم تا روح خودمان را تقویت کنیم و به سمت کمال، ترقی حرکت کنیم و لزومی ندارد این دنیا را برای خودمان سخت بگیریم. اما فرهنگ غرب، اعتقادات فاسد خودش را از طریق رسانه ها و فضاهای مجازی به ما تزریق می‌کند و ما را وارد یک دنیای پُر از خواهش های نفسانی می‌کند و جلوه های از زندگی سرمایه داری را به رخ می‌کشد که باعث وسوسه شدن افراد شده و همین رفتارها سبب می‌شود تا زندگی برای ما سخت تر شود و نتوانیم به هیچ وجه رنگ آرامش را در زندگی خودمان ببینیم.

اسلام سبک زندگی صحیح، میانه، راحت و در مسیر رضای خداوند را برای همهه ما انسان ها فراهم کرده است، اما ما انسان ها با جاده های انحرافی مختلفی که برایش درست کردیم، سبک زندگی را تغییر دادیم و از مسیر صحیح زندگی اسلامی و دینی خود نیز خارج شده ایم.

اشکالات زیادی در زندگی های ما وجود دارد که ما را از مسیر صحیح سبک زندگی اسلامی خارج کرده است. تجمل گرایی و تمایل به زندگی های تشریفاتی و پر زرق و برق، از این مسائل است که آثار ناگواری را برای زندگی فردی و اجتماعی شهروندان ما رقم زده است. این همه اختلاف طبقاتی و ناهنجاری را که در جامعه مشاهده می‌کنیم، نشأت گرفته از همین تفکرات پوچ و تهی است.

مذمت تجمل گرایی در زندگی اسلامی

خانم ها و آقایان بخوانند….

چشم و هم چشمی یک عاملی است تا زندگی را به سمت تجمل گرایی پیش ببرد. چون دوست من فلان مدل مبل را برای خانه خودش خریده است، من هم باید بالاتر و بهتر از آن را داشته باشم و از بهترین زیورآلات استفاده کنم. تفکرات خودمان را عوض کنیم و از چشم و هم چشمی های نا آگاهانه اجتناب کنیم و زندگی خودمان را در مسیری قرار دهیم که رشد معنوی کنیم نه اینکه رشد در ضد اخلاق داشته باشیم.
سبک زندگی تجملاتی را کنار بگذاریم و سبک زندگی اسلامی را انتخاب کنیم تا آرامش، لذت و امنیت در زندگی مان ایجاد شود. وقتی تاریخ زندگانی حضرت زهرا(سلام الله علیها) را مطالعه می کنیم، ما یک زندگی ساده و به دور از تجملات را مشاهده می‌کنیم و این می‌تواند الگوی درست و صحیحی برای همه ما باشد.
«ساده زیستی و به دور از تجمل گرایی دختر پیامبر نمونه ای کامل و مفصل برای بانوان امروز جامعه ماست. ما باید روحیه مصرف گرایی را کنار بگذاریم و در زندگی به حد لزوم اکتفا کنیم و از افراط بپرهیزیم و آرزوهای حقیر و کوچک را فدای ارزش های بزرگ کنیم؛ نمونه کامل آن را در زندگی فاطمه زهرا (علیهاالسلام) را می توان در تاریخ مشاهده کرد. جهیزیه دختر پیامبر، فقیرانه ترین جهیزیه ای بود که در آن روز در بین مردم رایج بود.»[1]
مذمت تجمل گرایی در زندگی اسلامی

نگاه امیرالمومنین (علیه السلام) به تجملات

تجمل گرایی در زبان بزرگان دینی مورد مذمت و نکوهش قرار گرفته است و هیچ یک از بزرگان دین، آن را تایید نکردند بلکه همیشه با زبان مذمت آن را مورد نکوهش قرار دادند. روایتی از امیر المومنین علی( علیه السلام) هست که فرمودند: «زخارف الدنیا تفسد العقول الضعیفة؛ زرق و برق های دنیا عقل های ضعیف را فاسد می کند.» [2]

نگاه قرآن :

اسلام نمی‌گوید هیچ استفاده ای از سرمایه دنیوی نداشته باشید، بلکه می‌گوید جانب اعتدال را رعایت کنید. برای رسیدن به کمال، باید گام به گام از دستورات قرآن تبعیت کنیم. «خداوند در قرآن کریم می‌فرمایند؛ بخورید و بیاشامید؛ ولی از حد نگذرانید. به درستی که خداوند، اسراف کنندگان (تجاوز کنندگان از حد) را دوست نمی دارد.» [3]

باید حساب پس بدهید، حواس تان است؟

افرادی که سعی می‌کنند تجملاتی زندگی کنند و سبک تجمل گرایی را برای زندگی خود انتخاب می کنند و با سرمایه های باد آورده و گاهاً از راه اختلاس و دزدی از بیت المال به نان و نوایی برسند؛ باید بدانند که تمام این ثانیه ها را باید در دادگاه الهی جواب پس دهند و هیچ راه فراری هم از این مسئله نخواهند داشت.

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم ) فرمودند: «کسی که بنایی برای دیدن و شنیدن مردم می سازد، خدای متعال آن بنا را… طوقی برگردنش کرده و او را به آتش می اندازد.» همچنین از آن حضرت سؤال شد: منظور از بناکردن برای دیدن و شنیدن مردم چیست؟ حضرت فرمودند:«بنایی است که زیادتر از احتیاج بسازد؛ بدان منظور که بر همسایگان و برادران دینی خود مباهات ورزد.»[4]

پینوشت:
[1] امام خامنه ای، تاریخ 4/11/1364
[2] غرر الحکم، صفحه 65
[3] قرآن کریم ،سوره مبارکه  اعراف، آیه 29
[4] ترجمه من لا یحضره الفقیه»، محمّدبن علی ابن بابویه، تهران، صدوق، چاپ: اول، 1367، جلد 5، صفحه 315

مذمت تجمل گرایی در زندگی اسلامی

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x