نحوه‌ی رفتار با خانواده همسر در دوران نامزدی

فهرست مطالب

نحوه‌ی رفتار با خانواده همسر در دوران نامزدی

نحوه‌ی رفتار با خانواده همسر در دوران نامزدی

پایه های یک زندگی مشترک در دوران نامزدی و عقد بنا می شود؛ بنابراین باید اصول رفتار درست با خانواده همسر را از همان دوران نامزدی و عقد یاد بگیرید. ازدواج یک تعامل است که علاوه بر زوجین، خانواده‌ها نیز نقش بسیار مهمی در موفقیت آن دارند. شناخت و رفتار درست با خانواده همسر از ارکان داشتن یک زندگی مشترک موفق می باشد. روابط درست با خانواده همسر علاوه بر محبوبیت میان آنها، موجب کسب رضایت همسر می شود و البته تضمینی برای داشتن زندگی موفق می باشد. در ادامه با ما همراه باشید.
بهتر است شما پدر و مادر همسرتان را در همان جایگاه پدر و مادر همسرتان بدانید و رفتاری که مناسب شان است را با آنها انجام دهید.

اهمیت رابطه‌ی درست و اصولی با خانواده همسر

خانواده همسر شما بخشی مهمی از زندگی‌ او هستند و همین قضیه موجب می‌شود بخش مهمی از زندگی شما نیز باشند. قطعا برقراری رابطه‌ای خوب با خانواده همسر، تاثیر بسیار زیادی در جلب رضایت او دارد. حفظ تعادل بین خواسته‌های خود و دیگران قطعا کار ساده ‌ای نیست، به ویژه خانواده‌ی همسر که شما به نوعی فرزند خانواده را با آن‌ها شریک شده‌اید. اما ایجاد هماهنگی در خانواده، هم شدنی است و هم واقعا ارزش تلاش را دارد. برقراری ارتباط کار نه ‌چندان ‌آسان اما ارزشمندی است، زیرا سرمایه‌گذاریِ امروزِ شما در طول زندگی مشترک‌ تان باقی خواهد ماند.
نحوه‌ی رفتار با خانواده همسر در دوران نامزدی

نحوه‌ی رفتار با خانواده همسر در دوران نامزدی

خشت اول را درست بچینید
داشتن رابطه‌ای خوب و بدون تنش با خانواده‌ی همسر، یکی از قاکتورهای بسیار مهم در موفقیت زندگی مشترک شما می باشد. کلیت ذهنیت خانواده‌ی همسر از شما در همان دیدارهای اول شکل می‌گیرد. بنابراین دوران نامزدی و عقد می‌تواند نقش کلیدی در تعیین روابط تان با خانواده همسر ایفا کند.

برای اینکه بتوانید زندگی خوبی در کنار خانواده ی جدیدتان داشته باشید، باید با آنها به درستی رفتار کنید. درست رفتار کردن صرفا در مهربانی و احترام بیش از حد و مسائلی از این دست خلاصه نمی شود. شما باید بدانید با آدم هایی که تازه قرار است دنیای آنها را کشف کنید و آنها را بشناسید چگونه رفتار کنید.

ملاقات هایتان را مدیریت کنید
قبل از هر چیز باید اهمیت مدیریت ملاقات در دوران نامزدی و عقد را به شما متذکر شویم. دختر و پسری که تازه نامزد شده و یا به عقد هم درآمده‌اند، اشتیاق زیادی برای دیدار یکدیگر و رفت‌وآمد دارند، اما در بسیاری از خانواده‌ها، روابط و رفت‌وآمدهای دوران نامزدی و عقد ضوابطی داردو بنابراین ممکن است رفت‌وآمدهای زیاد شما از نظر خانواده همسرتان مناسب نیاید و این را به حساب بی قید و بند بودن و بی‌توجهی به اصول اخلاقی شما بگذارند.

در همان ابتدای دوران نامزدی و عقد در زمینه زمان و اندازه ملاقات هایتان با یکدیگر توافق کنید. این امر مانع بروز چالش‌های بعدی در زندگی تان خواهد شد.  مثلا پسر می تواند از همسر خود سوال کند که نظر خانواده شما درباره دفعات ملاقات چیست؟ و دختر هم پس از کسب نظر خانواده خود، نظر آن ها را بگوید و یا نظری را اعلام کند که حاصل توافق او با خانواده است.

خانواده همسرتان، خانواده خودتان نیست 
باید بدانید و بپذیرید که رابطه شما با خانواده‌ی همسرتان متفاوت با رابطه با والدین و خانواده خودتان باید باشد. ممکن است شما در خانواده خود بسیار راحت احساسات و عقایدتان را بیان کنید و با هر رفتاری که دارید پذیرفته شوید، همین طور حتی بالعکس، خانواده‌ی شما به راحتی مخالفت شان را به شما بیان کنند و یا رفتار اشتباه تان را به شما متذکر شوند اما در ارتباط با خانواده همسر این‌ مسائل به هیچ وجه یکسان نمی باشد.

ممکن است پدر و مادرتان در هر شرایطی دوست‌تان داشته باشند، اما پدر و مادر همسرتان نه لزوما. بپذیرید که والدین همسرتان پدر و مادر شما نیستند و نباید چنین انتظاری از آنها داشته باشید. این نوع رابطه را «متفاوت» بدانید، نه «بهتر» یا «بدتر».

هیچگاه خودمانی نشوید 
اولین قدم برای خودمانی نشدن این است که شما همیشه احترام حرف زدن با خانواده ی همسرتان را رعایت کنید و به جای شوخی های بی جا و استفاده از صفت ها و کلماتی که بین شما و دوستان تان رد و بدل می شود سعی کنید آنها را «شما» خطاب کنید و در عین حال سعی کنید صمیمت تان را هم با آنها حفظ کنید. خیلی ها می گویند پدر و مادر همسر مثل پدر و مادر خودمان هستند اما بهتر است شما پدر و مادر همسرتان را در همان جایگاه پدر و مادر همسرتان بدانید و رفتاری که مناسب شان است را با آنها انجام دهید.
نحوه‌ی رفتار با خانواده همسر در دوران نامزدی
در کنار همسرتان ظاهر شوید
شما به عنوان یک همراه برای همسرتان انتخاب شده‌اید؛  پس او را در مواقع گوناگون همراهی کنید. زمانی که یک مهمانی، جشن تولد، عروسی و مراسم‌های این چنینی برگزار می‌شود، همراهی کردن نامزدتان نزد خانواده او، یک امتیاز مثبت برای شما به حساب می‌آید. شاید فکر کنید این درکنار هم بودن در چنین مراسم‌هایی در دوران نامزدی و عقد اهمیت چندانی ندارند و بعد از عروسی است که رابطه شما رسمیت پیدا می کند ، اما این همراهی کردن از همین دوران مورد توجه دیگران به ویژه خانواده همسرتان قرار می‌گیرد.
حفظ آرامش را یاد بگیرید
حفظ آرامش  در مواقع معمول کار چندان دشواری نیست اما واکنش شما زمانیکه تحت فشار قرار می‌گیرید، عصبانی می‌شوید، خسته‌اید و… مهم است. ممکن است فشارهای روحی و یا جسمی شما ربطی هم به خانواده همسرتان نداشته باشد، اما این چیزی از اهمیت آنها به واکنش شما در این مواقع کم نمی کند و ممکن است واکنش و برخورد نامناسب شما عدم تعادل اعصاب  شما را در ذهنیت آن‌‌ها نسبت به شما شامل بشود.
پخته و بالغانه رفتار کنید
شما به تازگی وارد یک خانواده‌ی جدید شده‌اید که ممکن است در بسیاری از امور با شما اختلاف نظرهایی داشته باشند. نحوه‌ی برخورد شما در چنین مواقعی بسیار مهم و قابل توجه خانواده‌ی همسرتان قرار می گیرد. برای اینکه این رابطه درست و به خوبی پیش برود، از مسائل کوچک عبور کنید و بر سر مسائل اصلی با یکدیگر مذاکره کنید.

شما می‌توانید نظر خود را در کمال آرامش و بسیار مودبانه و با روی خوش به صورت یک پیشنهاد به خانواده همسرتان بیان کنید. یاد بگیرید شرایط را از دریچه‌ی نگاه خانواده همسرتان ببینید و اگر موافق چیزی نبودید، پخته رفتار کنید. برای مثال من از گوشت گوسفند متنفرم،‌ به آن لب نمی ‌زنم و به‌ ندرت می‌پزم. اما مادرشوهرم وقتی برای شام به خانه ‌شان می‌رفتیم، گوشت گوسفند می ‌پخت. بعد از چند سال متوجه شدم علت کارش خوشحال‌کردن همسرم است که گوشت گوسفند را خیلی دوست دارد!
نحوه‌ی رفتار با خانواده همسر در دوران نامزدی

خود واقعی ‌تان باشید 
بعضی ها در معاشرت های اولیه قبل از عروسی و در دوران نامزدی با خانواده ی همسر چنان تصویر جذابی از خودشان به نمایش می گذارند که همه ی فامیل عاشق آنها می شوند. از آن عروس های گوش به فرمان و بی نهایت مهربان که اصلا چشم گفتن از دهانش نمی افتد. همین آدم بعد از عروسی تصمیم می گیرد از نقش بازی کردن دست بکشد و بشود خود واقعی‌اش.
در این مواقع است که خانواده ی همسر نسبت به این تغییر موضع، واکنش های محسوسی نشان می دهند و این ممکن است خیلی به مزاج شما خوش نیاید. در حالی که آنها حق دارند. از همین روزهای اول نامزدی که قرار است شما همسرتان و خانواده اش را بشناسید، دور نقش بازی کردن را خط بکشید و خود واقعی تان باشید. قطعا خود واقعی تان از کسی که نقشش را بازی می کنید دل نشین تر است و لازم نیست خودتان را به دردسر نقش بازی کردن بیندازید.
دخالت بیجا ممنوع ! 
تلاش کنید اصلا در روابط همسرتان با خانواده اش دخالت نکنید. حتی اگر آنها جلوی روی شما شروع کردند به بحث کردن و دعوا راه انداختن بهتر است شما هیچ واکنشی از خودتان نشان ندهید و خودتان را مشغول کارهای دیگری بکنید.  دخالت نکردن باعث می شود حرمت شما به خوبی در میان خانواده همسرتان حفظ شود. اگر زمانی که شاهد بحث بین همسرتان و اعضای خانواده اش هستید، چیزی ناراحت‌تان کرد، وقتی تنها شدید به همسرتان بگویید که بهتر است دیگر چنین رفتاری را از خودش نشان ندهد.
همسرتان را در تگنا قرار ندهید
هرگز همسرتان را در موقعیتی قرار ندهید که مجبور باشد بین شما و خانواده اش یکی را انتخاب کند. با این کار او را در بن‌بستی بدون راه خروج گیر می‌اندازید. در عوض سعی کنید رابطه‌ی همسرتان با پدربزرگ و مادربزرگ، والدین و برادر و خواهرش  و به طور کلی خانواده اش  را درک کنید و در صورت امکان از آن حمایت کنید. حتی اگر والدین همسرتان بسیار بد باشند، به‌ هر حال پدر و مادر او هستند.
نحوه‌ی رفتار با خانواده همسر در دوران نامزدی

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x