پشتکار

تعریف مرسوم پشتکار این است که ناامید یا تسلیم نشویم، سر سختی کنیم و با وجود موانع و مشکلات به راهمان ادامه دهیم. پس جای تعجب ندارد اگر بگوییم پشتکار اساسی ترین تفاوت بین شکست و پیروزی است. بنابراین چاره ای نداریم جز اینکه تمرین کنیم این صفت حیاتی را در خودمان تقویت کنیم. اگر از همین امروز شروع کنید عالی است و این چند نکته که در ادامه می گوییم، حتما به کارتان می آید تا پشتکار خود را زیاد کنید.

۱٫ هدف گذاری

هدف گذاری یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در هر تلاشی است. پس وقت بگذارید و دقیقا تعیین کنید می خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید. مثلا آیا می خواهید چند کیلوگرم از وزنتان را کم کنید، از دانشگاه دانش آموخته شوید، در مسابقه ی دو اول شوید، از کوه اورست بالا بروید، سیگار کشیدن را ترک کنید یا می خواهید در کسب و کارتان موفق شوید؟ هدفتان هر چه هست، با فکر کردن عمیق به جزئیات و راه های رسیدن به آن، مسیرتان روشن تر می شود و راحت تر می توانید شروع کنید.

۲٫ رویا پردازی

خودتان را در حال انجام آن کار و بعد از دست یافتن به هدفتان تصور کنید. خودتان را ببینید که حسابی غرق کار شده اید، احساس پیروزی یا غروری که به همراه دارد را مجسم کنید. ممکن است اول فقط مراحل کار و در نهایت نتیجه ی آن را تصور کنید، اشکالی ندارد، اما منظور ما این است که حس عمیقی از درگیر شدن با آن کار را به دست بیاورید. یک گوشه تنها بنشینید و در مورد هدفتان رویا پردازی کنید.

۳٫ سنگ کوچک

شنیده اید که سنگ بزرگ علامت نزدن است. اول با چیزهای کوچک تمرین کنید. یکی از پروژه های کوچکی را که خیلی وقت بود دلتان می خواست انجام دهید، انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که می خواهید انجامش دهید و از همین هفته شروع کنید. چیزی را انتخاب کنید که فکر می کنید می توانید حداکثر تا یکی دو هفته به اتمام برسانید. اگر بیشتر از اینها طول می کشد، آن را به چند قسمت کوچک تر تقسیم کنید. بعد به خودتان قول بدهید تا زمانی که تمام نشده، حتی شده روزی ۱۰ دقیقه برایش وقت بگذارید. اگر یک روز نتوانستید یا حوصله نداشتید، اشکالی ندارد. فقط یک وقت همه چیز را رها نکنید، می توانید از روز بعد دوباره شروع کنید.

۱۰ دقیقه زمان زیادی نیست، اما موثر است. چون تحمل غیر جذاب ترین کارها هم برای ۱۰ دقیقه چندان طاقت فرسا نیست و از پسش بر می آیید. اما همین ۱۰ دقیقه شما را با کار درگیر می کند و اغلب بعد از مدتی وقتی شروع می کنید دلتان می خواهد بیشتر ادامه بدهید. بعد از اینکه در چند پروژه ی کوچک موفق شدید، سراغ اهداف بزرگ تر و مهم تر بروید.

۴٫ موانع و مشکلات

بپذیرید که مشکلات و موانعی وجود خواهند داشت و خودتان را برای استقبال از آنها آماده کنید. هیچ هدف مهمی بدون سختی و گرفتاری در بین راه به دست نمی آید. هنری فورد که سه بار قبل از طراحی اولین اتومبیلش شکست خورد می گوید: ” شکست فرصتی است تا دوباره و این بار هوشمندانه تر شروع کنیم. ” و البته همه می دانیم که فورد بعدها به یکی از ثروتمندترین آدم های دنیا تبدیل شد.

۵٫ مشورت

از آدم هایی که قبلا این راه را رفته اند یا دوستانی که موفقیت و خوشحالی شما را می خواهند مشورت بگیرید. این افراد بر اساس تخصص و تجربه شان شما را راهنمایی و تشویق می کنند. البته قسمت سخت کار را باید خودتان انجام بدهید، اما هیچ چیز بیشتر از تشویق دیگران به شما روحیه نمی دهد و رو به جلو هلتان نمی دهد. فقط حواستان باشد که سمت افراد منفی باف نروید.

۶٫ پیروزی

وقتی به عقب نگاه می کنید و می بینید که برای موفقیت و رسیدن به هدفتان بر چه موانع و مشکلاتی غلبه کرده اید، احساس عالی پیروزی را تجربه خواهید کرد. پیروزی نهایی شما در راهی است که طی کرده اید و احساس رضایت و غروری که از پشتکار و سرسختی خواهید داشت، شیرینی موفقیت را دوچندان می کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها