کسب آرامش با توصیه های امام جواد(علیه‌السلام)

فهرست مطالب

کسب آرامش با توصیه های امام جواد(علیه‌السلام)

کسب آرامش با توصیه های امام جواد(علیه‌السلام)

وقتی بهترین امکانات را هم داشته باشید اما آرامش نداشته باشید هیچ فایده ای ندارد. سبک زندگی امروزی عاملی برای از بین بردن آرامش و ایجاد اضطراب و نگرانی ها در زندگی افراد شده است. با تغییر در سبک زندگی و نوع تفکرات خود. می‌توانید به آرامش نسبی ای دست پیدا کنید. این نوشتار به توصیه های که امام جواد(علیه السلام) فرمودند و التفات به آنها سبب آرامش می‌شود می‌پردازد
دوستان خوب می‌توانند مرحمی باشند برای دردهای شما و یاوری باشند برای تنهایی های شما و در حالت سختی یک مامن و پناهگاه برای شما هستند.

مقدمه

آرامش چیزی است که جای آن در زندگی های امروزی بسیار خالی است و همین خلل باعث شده است تا بسیاری از افراد دچار سردرگمی، اضطراب، نگرانی، دلواپسی و ترس باشند.این نگرانی ها یک دفعگی و ناگهانی به سراغ شما نمی‌آیند؛ بلکه به صورت تدریجی و گام به گام در وجود شما ایجاد می‌شوند. همه اینها به انتخاب و نحوه زندگی شخص برمی گردد که چه سبک زندگی با چه نوع تفکری داشته باشید. این نوشتار می‌خواهد به توصیه هایی که امام جواد انجام داده اند و بکار بستن آنها سبب آرامش روحی و جسمی شخص می‌شود.

کسب آرامش با توصیه های امام جواد (ع)

1. با دوستان خوب، وقت بیشتری بگذارید…

دوستان خوب می‌توانند مرحمی باشند برای دردهای شما و یاوری باشند برای تنهایی های شما و در حالت سختی یک مامن و پناهگاهی برای شما هستند. وقت گذراندن با دوستان خوب می‌تواند زنگارهای قلب تان را پاک کرده و آرامش را به شما هدیه کند. شاید یک شوخی معمولی و ساده از طرف دوست تان بتواند تمام مشکلات شما را ناگهانی حل کند یا اینکه یک مشورت کوچک با او سبب حل مشکلات شما شود.
پس همنشینی با دوستان خوبتان را در برنامه خودتان داشته باشید. امام جواد (علیه‌السلام) فرمودند: ملاقات و دیدار با دوستان و برادران [خوب]، سبب صفاى دل و نورانیّت آن مى‌گردد و موجب شکوفایى عقل و درایت خواهد گشت؛ گرچه در مدّت زمانى کوتاه انجام پذیرد.[1]
کسب آرامش با توصیه های امام جواد(علیه‌السلام)

2. از دوستان بد دوری کنید…

یکی از حسرت هایی که در روز قیامت وجود دارد این است که ای کاش با فلان آدم رفیق نمی‌شدم. یَا وَیْلَتَىٰ لَیْتَنِی لَمْ أَتَّخِذْ فُلَانًا خَلِیلًا. [2] و این نشان دهنده اهمیت بالای دوست است که چه اندازه می‌تواند در زندگی شما تاثیر داشته باشد.

بسیاری از مشکلاتی که برای اشخاص بوجود می‌آید و این مشکلات سبب رنجش روحی آنها می‌شود و آرامش را از زندگی او پر می‌دهد بوسیله دوستان ناباب است که با افکار شیطانی خود یاعث می‌شوند تا شما اسیر و گرفتار دنیا شوید. برای خلاص شدن از گرفتاری ها و کسب کردن آرامش لازم است افراد بد را از زندگی خود حذف کنید.

امام جواد(علیه السلام) می فرمایند: مواظب باش از مصاحبت و دوستى با افراد شرور؛ چون که او همانند شمشیرى زهرآلود، برّاق است که ظاهرش زیبا و اثراتش زشت و خطرناک خواهد بود.[3]

3. عالم به اتفاقات اطراف باشید…

برای اینکه اتفاقات شما را مغلوب نکنند و اسیر آنها نشوید باید عالم و آگاه به مسائل اطراف خود باشید. گاهی اوقات  با پیوستن به جریان هایی که هیچ آگاهی نسبت به آن ندارید باعث ایجاد تنش در زندگی شما می‌شود و آرامش را از بین می‌برد و این بخاطر جهل، نسبت به مسائل بوده است. اگر عالم به مسائل بوده و دقت بیشتری در انتخاب های خودتان داشته باشید، گرفتاری های کمتری خواهیم داشت. امام جواد(علیه السلام) فرمود: هرکس موقعیت‌شناس نباشد، جریانات، او را مى‌رباید و هلاک خواهد شد.[4]
کسب آرامش با توصیه های امام جواد(علیه‌السلام)

4. دیگران را سرزنش نکنید…

اگر شما فردی باشید که زبان تان عادت کرده باشد به سرزنش کردن دیگران و مدام عیب های آنها را به رخشان بکشید باید بدانید که اطراف تان خالی خواهد شد از دوستان خوب و زندگی برای شما بسیار سخت خواهد شد. سعی کنید زبان خودتان را به گفتار خوب عادت دهید تا دیگران جذب شما شوند نه اینکه از اطراف تان فراری کنند.  امام جواد (علیه السلام) فرمود: سرزنش کردن دیگران بدون علّت و دلیل، سبب ناراحتى و خشم خواهد گشت، درحالى‌که رضایت آنان نیز کسب نخواهد کرد. [5]

نکته: شما به جای آنکه در مورد دیگران نظر منفی ای داشته باشید، دیدگاه خودتان را تغییر بدهید و سعی کنید تا اثر خوبی در دیگران به جا بگذارید و دیگران خواهان شما باشند نه بدخواه شما، رفتارتان را تغییر دهید تا محبوب دل دیگران شوید.

5. نگاه به سرمایه دیگران نداشته باشید…

داشته های تان، هرچه که هست را دوست داشته باشید. فکر نکنید که اگر مثلا سرمایه دیگران را داشتم یا اینکه آنها دست مرا می گرفتند، من هم می توانستم مانند آنها میلیونر شوم، تا تبدیل به فرد خوشبختی گردم. این تصور که اگر خیلی پول داشته باشید احساس خوشبختی خواهید کرد، تصوری بسیار اشتباه است.
چون خیلی از میلیونرها هنوز هم به آنچه دارند راضی نیستند و بیشترش را می خواهند. این یعنی آنچه را دارند دوست ندارند و خیلی هایشان با داشته های شان زندگی نمی کنند. آرامش به این است که هر چیزی که دارید، بهترین استفاده را از آن ببرید و نگاه تان را از سرمایه دیگران حفظ کنید و آرزوی داشته های دیگران را نداشته باشید.

نکته: هیچگاه ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خودتان مقایسه نکنید، شاید آنها هم به دنبال چیزی بگردند که شما در زندگی ساده خودتان دارید. امام جواد(علیه السلام) می فرمایند: عزّت مؤمن در بى‌نیازى و طمع نداشتن به مال و زندگى دیگران است.[6]

نکته پایانی: همه انسانها دوست دارند که در زندگی خود آرامش داشته باشند اما افکار منفی  و نگاه ضعیف به آنها سبب می‌شود تا این آرامش از زندگی آنها خارج شود. سعی کنید همیشه در حال زندگی کنید و اتفاقات گذشته که سبب رنجش خاطر شما می‌شود را از یادها خارج سازید و از خطاهای دیگران بگذرید که آرامش به سمت شما خواهد آمد.

پی نوشت :
[1] بحار‌الانوار، جلد ۷۱، صفحه ۳۵۳
[2] قرآن کریم، سوره مبارکه فرقان، آیه 28
[3]بحار‌الانوار، جلد ۷۱، ص۱۹۸
[4] همان، جلد ۶۸، صفحه ۳۴۰
[5] همان، جلد ۷۱، صفحه ۱۸۱
[6] همان، جلد 72، صفحه 109

کسب آرامش با توصیه های امام جواد(علیه‌السلام)

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x