logo

فهرست مطالب

11 راز موفقیت شغلی

رازهای موفقیت شغلی؛ ۱۱ رازی که دانستن‌شان ما را به هدف نزدیک‌تر می‌کند.

11 راز موفقیت شغلی

پرهیز از امور بی‌اهمیت

بیایید تأمل دقیق‌تری بر روی این قضیه داشته باشیم و به جنبه‌ی طنز آن بیشتر بپردازیم: ما مدام از کمبود وقت می‌نالیم ولی با وجود این، طوری برنامه‌ریزی می‌کنیم که انگار تا ابد زنده هستیم و وقت داریم. چه باید کرد؟ در این محدودیت زمانی پرداختن به آنچه که واقعا مهم است، امتیاز محسوب خواهد شد.

کار امروز را به فردا نسپار

وقتی همه مشغول برنامه‌ریزی و صحبت درباره‌ی کاری هستند، افراد موفق در حال انجام دادن آن کار می‌باشند. مهم نیست که مدرک دکترای فیزیک کوانتوم دارید و ضریب هوشی‌تان به شکل قابل توجهی بالاست، اگر اقدام نکنید هیچ نقشی در پیشبرد این جهان نخواهید داشت.

رد کردن تدریجی موانع

شاید دقت نکرده باشید اما بسیاری از شاهکارهای ادبی، اختراعات بشری و شعرها و آهنگ‌های بی‌نظیر، در نتیجه‌ی دردهای طاقت‌فرسا یا دل‌شکستگی‌ها ایجاد شده‌اند. در روان‌شناسی به توانایی افراد برای تبدیل سختی‌ها و زخم‌ها به خلاقیت و آگاهی فکری، رشد ضربه‌ای یا پساتروماتیک (Post-Traumatic) گفته می‌شود.

عبور از محدودیت‌ها

وقتی پیشرفت حاصل می‌شود که خود را با محدودیت‌ها روبه‌رو کنیم.البته کمی سخت و دشوار است اما منجر به رشد ذهنی و مغزی می‌شود.

در خلال رویارویی با سختی‌ها، قوی‌تر می‌شویم. هر چه بیشتر در این پیچ‌وخم‌ها قرار بگیریم، سریع‌تر می‌آموزیم. باور کنید ده دقیقه‌ی پُرچالش از ساعت‌ها آسودگی در منطقه‌ی امن بهتر است. باید راه بیفتیم، اشتباه کنیم، زمین بخوریم و دوباره برخیزیم، عبرت بگیریم و ادامه بدهیم.

11 راز موفقیت شغلی

تصمیم‌گیری شهودی در مواقع دشوار

شهود چیزی واقعی و غیرقابل انکار است زیرا از اعماق ناخودآگاه و تجارب قبلی زندگی سربرمی‌آورد. افراد موفق می‌دانند که اعتماد کردن به شهود، برابر با اعتماد کردن به حقیقت خود است و هر چه به حقیقت درونی خود اعتماد بیشتری داشته باشید، اهداف و رؤیاهایتان بهتر و بیشتر محقق می‌شوند.

تمرکز آگاهانه بر نقاط مثبت

البته تمام این حرف‌ها به معنای این نیست که افراد موفق هرگز ناراحت نمی‌شوند، اما اثربخشی در تمام ابعاد زندگی در صورتی پدیدار می‌شود که افکار و احساسات منفی را از خود دور کنیم. مثبت فکر کنید و کمتر روی مشکلات تمرکز کنید.

یادآوری بصری اهداف بلند‌مدت

بیشتر ما تجربه‌ی تلاش برای کاهش وزن را داریم اما وقتی خسته می‌شویم خیلی ساده به نظرمان منطقی می‌رسد که ورزش و رژیم را به فردا موکول کنیم. برای رسیدن به کسب‌وکار سودآور هم، اوضاع به‌همین شکل است. اگر خواهان رشد هستیم، باید در رویارویی با مسائل و مشکلات جان سالم به‌در ببریم و سریع ناامید نشویم. به لحظاتی فکر کنید که به‌طور ناگهانی تصمیم می‌گیرید از مسیر هدف خارج شوید و سعی کنید در این موقعیت‌ها استقامت را به خود یادآوری و گوشزد کنید.

نوشتن دفترچه خاطرات

اپرا وینفری، جی.‌کی.‌ رولینگ و بیشتر افراد معروف و موفق، دفترچه‌ی خاطرات دارند. افراد موفق پیشرفت خود را پیگیری می‌کنند، اهدافی تعیین و انعکاس این اهداف را بررسی می‌کنند. آنها از اشتباهات خود درس می‌گیرند. این افراد معمولا دفترچه‌ای دارند و در واقع برای رسیدن به مقصدی مشخص از این دفترچه به عنوان نقشه‌ی راه استفاده می‌کنند. شاید دفترچه‌ی خاطرات آن‌قدر میان همه رایج نباشد اما در عین حال ابزاری به‌شدت مؤثر برای تمام افراد استفاده‌کننده خواهد بود.

مشاهده و مشاوره با مربی و افراد الهام‌بخش

گاهی اوقات مشاهده‌ی غیرمستقیم یک الگو نیز مفید است. وقتی افراد موفق را مشاهده می‌کنیم موقعیت او را در ذهن خود بررسی و با این کار انگیزه‌ی بی‌نظیری به خود می‌دهیم. انسان ذاتا طوری است که با نیت رسیدن به هدفی بالا تنها با ایده‌پردازی درباره‌ی آن، انگیزه‌ی فوق‌العاده‌ای به خود می‌دهد. شاید ساده‌لوحانه به‌نظر برسد اما با گفتن جملاتی مانند: «ببین دیگران توانسته‌اند پس من هم می‌توانم» انرژی و انگیزه‌ی زیادی برای دستیابی به موفقیت به خود وارد می‌کنید.

11 راز موفقیت شغلی

استقبال از بازخوردها و نقد و نظرات مختلف

ارسطو معتقد است: «برای پرهیز از نقد شدن باید هیچ نگفت، هیچ نکرد و هیچ بود.» اگر برای کاری که می‌کنید یا آنچه می‌گویید و فکر می‌کنید نقد شوید، یعنی در مسیری مخالف روزمرگی قرار گرفته‌اید و این بخش بزرگی از موفقیت است. سعی کنید برای مدیریت نقدهایی که به شما وارد می‌شود پا در گام‌های افراد موفق بگذارید. شاید با نقدهایی تؤام با نفرت و منفی‌نگری روبه‌رو شوید؛ آنها را دریافت، ارزیابی و سپس فراموش کنید.

مدیریت غرور

این قسمت در آخر مطرح شده است اما به هیچ عنوان از اهمیت کمتری برخوردار نیست. افراد موفق می‌دانند که برای پیروزی باید اشتباه کنند و بگویند ببخشید. باید بپذیرند که همه چیز را نمی‌دانند و دیگران نیز همیشه در موفقیت آنها سهمی دارند. باید قبول کنند که گاهی اشتباهات و لغزش‌های کوچکی پیش می‌آید که باید تنها به آنها خندید و رد شد. افراد موفق می‌پذیرند که شکست محتمل است و دوباره باید برخاست و تلاش کرد. هیچ چیز در این جهان قطعی نیست و ما فقط برای کشف و تجربه به این دنیا آمده‌ایم. باید از هرکس چیزی آموخت، فروتن ماند و در ضمن نباید فراموش کرد که در طی مسیر، اوقات خوشی داشته باشیم.

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x