logo

فهرست مطالب

اختلاف سنی والدین

اختلاف سنی والدین

اختلاف سنی والدین

اختلاف سنی والدین

اختلاف سنی مناسب والدین با فرزندان

اختلاف سنی پدر و مادر با فرزندان اهمیت زیادی در شیوه ی تربیت و شخصیت فرزندان در آینده دارد.تفاوت سنی کم یا این که زیاد پدر و مادر با فرزندان هر کدام مزایا و معایبی دارند که بایستی بدانید.

خوب و بدهای مربوط به اختلاف سنی پدر و مادر با فرزندان

اختلاف سنی مطلوب میان پدر و مادر و فرزندان بر رابطه میان پدر و مادر و فرزندان و روش تربیت بچه تاثیر فراوان میگذارد و باعث می‌گردد پدر و مادر و فرزندان با یکدیگر مانند دوست بوده و رابطه خوبی میان آنان برقرار باشد.

رابطه متناسب میان پدر و مادر و فرزندان بر بسیاری از زمینه های زندگی مفید میباشد و جوانانی که ارتباط عاطفی مناسبی با پدر و مادر ندارند در گیر اشتباهات متعددی مانند اختلالات شخصیت، اعتیاد به مواد مخدر، فرار از مکتب و خودکشی میگردند.

وجود اختلاف سنی کم میان پدر و مادر و فرزندان و اختلاف سنی زیاد میان آنان هر دو مشکل ساز میباشد. درین قسمت از سبک زندگی مقالات آقای دکتر حمید صادقیان اختلاف سنی مناسب میان پدر و مادر و فرزندان را بیان کرده و مشکلاتی که اختلاف سنی زیاد و کم دربین پدر و مادر و فرزندان ایجاد می‌گردد را بررسی خوا‌هیم نمود.

سن بچه دار شدن

اختلاف سنی پدر و مادر با فرزندان چند سال بایستی باشد؟

بچه دار شدن در هر سن وسالی مزایا و معایب خاص خودش را دارد فرزند آوری در اوایل 20 سالگی علاوه بر مزایا، گاه مشکلات متعددی را برای فرزند و پدر و مادر ایجاد می نماید و همین طور فرزند آوری در دهه ی 40 سالگی، نیز تأثیراتی روانی و جسمانی بر پدر و مادر و فرزندان دارد.

در هر سنی که میباشید، در آغاز بایستی اشتباهات میان خویش و همسرتان را حل نمایید و در زندگی مشترک به ثبات دست یابید آن گاه بایستی بتوانید از پس تامین نیازهای مالی و عاطفی فرزندتان بر آیید و پدر و مادر خوبی برای وی باشید.

چنانچه تصمیم دارید در سنین بالاتر بچه دار شوید، بایستی علم و تجربه ی خویش را به عنوان اهرم مهمی در تربیت و پرورش طفل تان در نظر بگیرید و در صورتی که میخواهید در سنین پایین تر بچه دار گردید، نهایت استفاده را از انرژی خویش ببرید.

خوب میباشد اختلاف سنی شما با فرزندتان کمتر از 20 سال و بالاتر از 40 سال نباشد. در پژوهشی، 80 درصد از ماد‌رها و 70 درصد از پدران معتقد بودند بهترین سن فرزندآوری، دهه ی 30 زندگی میباشد. به‌دنبال مشکلاتی که اختلاف سنی کم و بیش میان پدر و مادر و فرزندان ایجاد می نماید را بررسی میکنیم.

 

اختلاف سنی والدین
اختلاف سنی والدین

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما,به وب سایت آقای دکتر حمید صادقیان مراجعه نمایید.

اهمیت سن پدر و مادر با فرزندان

چرا پدر و مادر امروزی اختلاف سنی زیادی با فرزندان دارند؟

امروزه با تغییر تحول موقعیت جامعه و تخصصی شدن مشاغل در اجتماع، جوان ها مدت زمان زیادی را به تحصیل پرداخته و دیرتر از گذشته وارد بازار کار گردیده و به همین علت دیرتر تزویج می نمایند و بچه دار میگردند.

همینطور جوان ها امروزی از نظر پختگی و بلوغ و از نظر مالی و مسئولیت پذیری اجتماعی تفاوت محسوس با نسل گذشته دارند و دیرتر از سال های قبل به فکر تشکیل خانواده میفتند.

اختلاف سنی پدر و فرزند

پیامدهای دیرتر بچه دار شدن و افزایش اختلاف سنی با فرزندان

والدین با بالا رفتن سن، نیازها و گرفتاری ها و دل مشغولی های متفاوتی دارند و اختلاف سنی زیاد میان پدر و مادر و فرزندان باعث میشود میان شیوه تفکر و اخلاق و رفتار پدر و مادر و فرزندان آنان اختلافات متعددی به وجود بیاید.

وجود اختلاف سنی میان پدر و مادر و فرزندان سبب میشود که فرزندان از اینکه والدینشان سنشان بالا باشد، شرمنده بشوند. آنان همیشه به دنبال ظاهری جوان، شاداب و سرزنده در پدر و مادرشان میباشند و پدر و مادر خویش را با پدر و مادر دوستانشان مقایسه می نمایند. والدین در هر سنی که باشند بایستی فرندان با احترام با آنان برخورد نمایند.

پدر و مادر پیر، شور و اشتیاقشان نسبت به یک والدین جوانتر کمتر میباشد و صبر تعامل کردن با طفل خویش را ندارند.

فرزند آوری در سنین بالا مسئولیت مضاعفی برای والدین دارد.

بارداری در سنین بالا نیز موجب بروز مشکلات عصب شناختی در نوزادان میگردد. پدرانی که در سنین بالا صاحب فرزند می گردند، فرزندانی خواهند داشت که در دوران پرورش و کودکی با نقص های نامحسوسی در مورد های عصب شناختی روبه رو خواهند بود.

بارداری مادرها در سنین بالاتر موجب نارسایی هایی در هنگام به دنیاآمدن، وزن کم نوزاد و همینطور وضع حمل زودرس می گردد.
ما‌درها حامله در سنین بالاتر، در معرض مشکلاتی نظیر پره اکلامپسی، فشار خون بالا در بارداری و دیابت میباشند.

با ارتقا سن قوه بدنی و وضعیت جسمی و توان پدر و مادر تغییر میکند و نمی توانند مانند پدر و مادر جوان با بچه برخورد کرده و با وی بازی نمایند.آنان ممکن میباشد به برخی از بیماری ها مبتلا شده و مشغله های کاری بیشتری داشته باشند.

معمولاً خردسالان از پدر و مادرشان توقع بازی ها و یا این که گردش و حضور در اماکنی را دارند که نیاز به انرژی جسمی بالا دارد ولی این انتظارات خردسالان در پدر و مادر با سن بالا کمتر برآورده می گردد.

فاصله سنی زیاد پدر و فرزند سبب میشود که زمانی کودک به سن نوجوانی میرسد، پدر سنین میانسالی را طی نماید. در‌این‌صورت هر دو دچار بحران میباشند، یکی در بحران نوجوانی به سر میبرد و دیگری بحران میانسالی را پشت سر میگذارد و این ممکن میباشد سبب گردد تعاملشان منجر به برخورد گردد.

فاصله سنی زیاد میان پدر و مادر و فرزندان موجب عدم فهم هویت اجتماعی و شخصیتی می گردد و زبان مشترک میان آنان از میان می رود و فرزندان به خصوص در سنین نوجوانی برای پرکردن این خلا ممکن میباشد درگیر صلح و آشتی های خیابانی شوند.

مهمترین موضوعی که در اختلاف سنی زیاد مطرح میگردد تفاوت نسل هاست. پدر و مادر پیر اکثر اوقات نوجوانی و جوانی فرزندانشان را با نوجوانی و جوانی خویش مقایسه می نمایند و انتظار دارند فرزندانشان مانند خودشان رفتار نمایند ولی فرزندان دوست دارند مطابق با جامعه امروزی اخلاق و رفتار نمایند و این مورد باعث بروز اختلاف در بین آنان میگردد.

معایب دیر بچه دار شدن

مزایای بچه دار شدن در سن بالا

مردان و زنان در سن بالا ثبات و آمادگی بیشتری از لحاظ عاطفی برای بچه دار شدن دارند.
از خودبا‌وری بیشتری برخوردارند، انعطاف پذیری بیشتری دارند و خودآگاهی بهتری نسبت به خویش پیدا کرده اند.
از توان مالی بهتری برای حمایت فرزندان برخوردار میباشند.
این پدر و مادر خود را خوب می‌شناسند و راحت تر میتواند با فرزندش رابطه برقرار نمایند و از فرزند خویش حمایت نمایند.
فاصله سنی پدر و فرزند

مزایا و معایب اختلاف سنی کم میان پدر و مادر و فرزندان
بعضی از اشخاص نیز در سن پایین ازدواج کرده و بچه دار میشوند. اختلاف سنی کم با فرزندان هم مزایایی دارد و هم باعث ایجاد مشکلاتی برای فرزند و پدر و مادر میگردد.

پیامدهای اختلاف سنی کم میان پدر و مادر و فرزندان

مادرانی که در سنین پایین وصلت می نمایند، احتمالا به بلوغ لازم و کافی نرسیده اند و چنانچه در همین سنین بچه دار بشوند ممکن میباشد نتوانند به خیر و خوبی از پس این مسئولیت برآیند.

تا قبل از این هم در بخش خانواده از مقالات آقای دکتر حمید صادقیان گفتیم که پس از وصلت، زوجین بایستی به هم این فرصت را بدهند تا زندگی زناشویی کیفیت لازم را کسب کرده و بدانند که زندگی باثباتی خواهند داشت و بعد از آن بچه دار شوند.

زن و مرد جوان که بعد از وصلت زود بچه دار میگردند، ممکن میباشد هنوز شناخت خوبی از هم نداشته باشند و با یکدیگر اختلافات متعددی داشته باشند.
بارداری های در سنین پایین برای مادر و جنین خطرناک میباشد و بر روحیه و تربیت فرزند تاثیر میگذارد.

والدینی که اختلاف سنی کمی با فرزند خویش دارند معمولا فرزندشان را بیش تر از حد آزاد میگذارند. آزاد گذاشتن بیش تر از حد فرزند و کنترل نکردن وی برای آینده وی مضر میباشد.

بعضی از پدر و مادر جوان شرایط شغلی ثابت ندارند و در تامین نیازهای مالی فرزندان با مشکل روبرو میباشند. بعضی ازآنها به سختی نیازهای مالی فرزندشان را برآورده میسازند.

معایب زود بچه دار شدن

مزایای بچه دار شدن در سن پایین

پدر و مادر جوان از توان جسمی بهتری برخوردارند براین اساس بهتر میتوانند با بچه خویش بازی نمایند و او‌را به پارک و … ببرند.
پدر و مادر جوان خوب میتوانند فرزند خویش را درک نمایند و با فرزند خویش مانند یک دوست اخلاق و رفتار می نمایند.
فرزند آوری در سنین پایین تر باعث می گردد که بچه ی سالمتری به دنیا آورید.

سن مناسب بچه دار شدن

راهکارهایی برای غلبه بر مشکلات مرتبط با اختلاف سنی

اختلاف سنی شما هر چقد کم یا این که زیاد باشد میتوانید با این راهکارها رابطه خوبی با فرزندتان داشته باشید.

به بچه خویش محبت نمایید:

خردسالان در هر سنی که باشند نیاز به محبت شما دارند و شما بایستی این محبت را با شیوه های کلامی و غیر کلامی به آنان ابراز نمائید. پس نیاز کودکتان را در اولویت بگذارید و برای ایجاد صمیمیت از محبت کردن به بچه دوری نکنید.

فرزند خویش را درک نمائید:

نسل شما با نسل فرزندتان متعدد میباشد. نگذارید که تفاوت نسل ها میان شما فاصله ایجاد کند. دست از مقایسه آنان با کودکی و نوجوانی خویش بردارید و تلاش نمائید دید وسیعی نسبت به وضعیت فعلی اجتماع داشته باشید.

اختلاف سن پدر و پسر

بردبار باشید:

شکیبا باشید و در مقابل مشکلات و خویش سری های آن ها تحمل خود را بالا ببرید و با آرامش و متانت روش صحیح را به آنان نشان دهید.

با یکدیگر به تفریح و گردش بروید:

گاهی به دل فرزندتان عمل نمائید و زمان هایی را برای تفریح مشترک در نظر بگیرید. فاصله ها را کم کرده و در پی نقاط مشترک میان خویش و فرزندتان باشید و با استفاده از علایق مشترک تان رابطه ی صمیمانه ای بین خویش و فرزندتان ایجاد نمائید و علائق و برنامه های مشترک خلق نمائید و به دنیای فرزندتان ورود نمائید و از مسائلی که کودکتان لذت میبرد، اطلاع یابید.

با فرزند خویش بازی نمایید:

برای تقویت روابط میان خویش و فرزندتان با وی بازی نمائید و با تمام وجود کنارش باشید تا وی هم وجود شمارا در کنار خویش حس نماید و شاد باشد.

کلام آخر:

چنانچه شما نتوانید فاصله بین خویش و فرزندتان را کم نمایید و او‌را درک نکرده و با وی صمیمی نباشید، فرزندتان در سنین نوجوانی برای پر کردن این خلأ، ممکن میباشد در گیر دوستی های خیابانی گردد.

وب سایت آقای دکتر حمید صادقیان

 

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x