logo

فهرست مطالب

به چه شکل کودکان را از تلفن همراه دورنگه داریم؟قسمت سوم

در صورتی کودک معتاد به استفاده از تلفن همراه شده باشد آیا دورنگه داشتن وی از تلفن همراه به‌یک‌باره امکان‌پذیر میباشد یا بایستی به تدریج این کار را انجام داد؟

به چه شکل کودکان را از تلفن همراه دورنگه داریم؟قسمت سوم

اگرچه تغییر رفتار و دورنگه داشتن کودک از تلفن همراه به‌یک‌باره، به سرعت امکان‌پذیر و شدنی است البته تبعاتی را به‌دنبال خواهد داشت؛ به همین دلیل ما در روانشناسی توصیه به تغییر رفتار تدریجی داریم. در رابطه با دورنگه داشتن بچه از تلفن همراه، پدر و مادر بایستی توجه کنند اینکه فقط تلفن همراه را از کودک بگیرید به این دلیل که مدت زیادی را صرف استفاده از آن می‌کند، راهگشا نخواهد بود بلکه پدر و مادر وقتی موفق به ترک استفاده کودک از تلفن همراه خواهند شد که جایگزین لذت‌بخش دیگری را برای بچه مهیا نمایند.

به چه شکل کودکان را از تلفن همراه دورنگه داریم؟قسمت سوم

صِرف قدغن کردن کودک در استفاده از گوشی بدون هیچ‌گونه جایگزینی سبب ساز میشود تا کودک پس از مدتی به چیزهای دیگری مثل تماشای افراطی تلویزیون، بازی‌های ویدیویی و… وابسته شود. بدین ترتیب پدر و مادر می بایست آن‌قدر شرایط سرگرم‌کننده دیگری داشته باشند تا بتوانند به ندرت اعتیاد بچه به تلفن همراه را کاهش دهند.

آیا در شرایطی که پدر و مادر استفاده از گوشی را در دوران درس خواندن کودک ممنوع نمایند و به او قول دهند که در صورت درس خواندن و کسب نمره خوب در امتحانات برایش بازی نصب‌کرده و گوشی را در اختیارش قرار میدهند، عمل درستی کرده‌اند؟

در کشور ایران یکی‌از روش‌هایی که نتیجه خیلی خوبی دارد، به کار گیری از نظریه‌های رفتاردرمانی میباشد. در این نظریه ما با پیامدهای رفتار سروکار داریم یعنی از روش‌های تشویق و تنبیه برای شکل دادن به رفتار استفاده می کنیم.

مسلماً یکی از شیوه‌های جالب برای کودکان تشویق کردن میباشد که می تواند به‌عنوان یک ابزار انگیزشی مطلوب برای تغییر اخلاق و رفتار کودکان مورداستفاده قرار بگیرد ولی لازم است پدر و مادر خیلی از فوت‌وفن‌ها مرتبط با تربیت کودک و روال‌های تشویقی را فرابگیرند. پدر و مادر برای قول دادن به نصب بازی برای کودک در صورت درس خواندن می بایست کل جوانب ازجمله داشتن شرایط نصب آن بازی، محتوای بازی و شرایط خانوادگی را در نظر بگیرند؛ براین اساس استفاده از تشویق بسیار کمک‌کننده میباشد البته می بایست محتوای آن چیزی که قرار است کودک به‌عنوان جایزه دریافت نماید، موردبررسی قرار بگیرد.

به چه شکل کودکان را از تلفن همراه دورنگه داریم؟قسمت سوم

در انتها به پدر و مادر پیشنهاد می کنم که سعی نکنند استفاده از گوشی را به‌طور کامل برای کودکشان ممنوع نمایند چون دنیا در حال تغییر میباشد و ما بایستی تکنولوژی را بپذیریم که مدرن زندگی کنیم البته پیش از آنکه تکنولوژی را وارد خانه‌هایمان کنیم، می بایست فرهنگ استفاده از آن را در خانه‌هایمان ایجاد نماییم.

 

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x