بیمار وسواس فکری

اشتراک گذاری این مقاله در ...

اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
بیمار وسواس فکری
بیمار وسواس فکری

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

بیمار وسواس فکری

بیمار وسواس فکری

بیمار وسواس فکری

بیمار وسواس فکری

با بیمار وسواس فکری چگونه رفتار و زندگی کنیم؟

OCD یا همان وسواس فکری ، اختلالی میباشد که شخص را در زندگی و تصمیم گیری های متفاوت در گیر مشکل می نماید اینجاست که رفتار درست شما نقش مهمی ایفا می نماید.

رفتار با مریض وسواس فکری و حمایت از وی در زندگی

وسواس فکری میتواند یک شرایط بسیار دشوار را برای اشخاص در گیر و همچنین دوستان و اعضای خانواده ایجاد نماید چون آنان هم درگیر رفتارهای خاصی از این اشخاص میباشند که درین بخش از مقالات آقای دکتر حمید صادقیان قصد داریم به شما آموزش دهیم تا چه طور با اشخاص مبتلا به وسواس فکری رفتار نمائید و با هدف حمایت چه طور بتوانید وضعیت بهتری را برایش ایجاد نمائید.

شیوه اول :حمایتگر باشید
1. تلاش نمایید از نظر احساسی این اشخاص را حمایت نمایید

حمایت عاطفی بسیار مهم میباشد و به اشخاص کمک می نماید تا حس بهتری داشته باشند. چنانچه خودتان تحت هیچ آموزشی قرار نگرفته اید و نمی توانید چاره درمانی پیدا نمایید، صرفا کاری که بایستی انجام دهید، این میباشد که نشان دهید پشتیبان این اشخاص میباشید و شرایط آنها را پذیرفته و از آنان حمایت می‌کنید.

همین که در کنار آنان باشید، افکار، احساسات و وسواس های آنان‌را درک نمائید، یعنی از آنان حمایت نموده اید و در لحظات سخت و زمانی که وسواس به آنان غلبه نموده است، میتوانید به یک فنجان چای یا این که قهوه دعوت شان نمایید و با آرامش در کنارشان حضور داشته باشید.

2. همدل و دلسوز باشید

دلسوزی و همدلی برای اشخاص مبتلا به وسواس فکری شبیه یک درمان عمل می نماید و سبب می شود که آنان بتوانند لحظات طاقت فرسا را پشت سر بگذارند. پس تلاش نمائید آنان‌را بفهمید و یک زندگی احساسی برای شان ایجاد نمائید تا ریلکس تر بتوانند با شما حرف بزنند. از رفتار آنان هیچ انتقادی نداشته باشید و اجازه ندهید که ترس و ناامیدی به آنان غلبه نماید و همیشه بهترین خود را نشان دهید.

دلسوز بودن

3. با آنان ارتباط خوبی برقرار نمایید

وقتی که فرد مورد علاقه شما به وسواس فکری دچار است، بایستی متوجه حمایت عاطفی و رابطه حمایتگرانه شما باشد. برای مثالً به وی بگویید : بسیار متاسفم که بدین وضعیت مبتلا هستی ولی در کنار هم می‌توانیم شرایط را خوب کنیم. من امیدوارم که به زودی بهتر شوی، زیرا اینجا هستم تا به تو کمک کنم که بتوانی مجدد افکار خودت را شناسایی کنی و راهکارهای درمانی را در پیش بگیری .

4. هیچ گاه او‌را قضاوت نکنید

فرقی ندارد که چه کاری انجام میدهد. در هر صورت بایستی از قضاوت کردن و انتقاد کردن از شخص دچار به وسواس فکری پرهیز کنید. قضاوت کردن روحیه این اشخاص را به هم می ریزد و سپری کردن این وضعیت را برای آنان دشوار می نماید.

پس در صحبت خود هیچ گونه قضاوت یا این که انتقادی را جای ندهید. شاید برخی از کارهای این اشخاص برای شما بی معنا به نظر رسد ولی از دید خود این اشخاص این گونه نیست. در نتیجه انتقاد و قضاوت سبب ایجاد اضطراب و استرس در آنان می گردد.

5. انتظارات خویش را تغییر‌و تحول دهید

تا وقتی که انتظار بیش تر از حد زیادی از شخص دچار به وسواس فکری داشته باشید، وی نمی تواند همه انتظارات شمارا برآورده نماید و در نتیجه در گیر ناامیدی، تشویش و اضطراب می گردد. این اشخاص معمولاً در قبال تغییر و تحول مقاوم می‌باشند. پس به خودتان یاد‌آوری نمائید که نباید مانند یک شخص معمولی از آنان انتظارات بی جا داشته باشید و هیچوقت آنان را با دیگر افراد مقایسه نکنید.

انتظار نداشتن

6. به یاد داشته باشید که همه آدم ها شبیه به هم نیستند

شاید شخص در گیر به وسواس فکری را هم در بیرون از خانواده خود مشاهده کرده باشید که توانسته است بدین وسواس غلبه نماید و بهبود پیدا نماید ولی نباید این شخص را با کسی که دوستش دارید، مقایسه نمائید چون سرعت رشد و بهبودی در اشخاص مختلف میباشد. پس بردبار باشید و هیچ وقت برای یک معالجه باکیفیت عجله نکنید.

7. او‌را تشویق نمائید

هر زمان که تغییر‌و تحول رفتاری را در وی مشاهده کردید، سریعا تشویقش نمایید و سبب ایجاد انگیزه بیشتر در وی گردید. مثلا بگویید :حواسم بود که امروز حساسیت کم تری به خرج دادی.

8. در صورت نیاز ، از وی فاصله بگیرید

برخی اوقات زمانی که اشخاص بیش تر از حد در کنار هم قرار میگیرند، کلافه میشوند. به همین دلیل در برخی از مواقع نیاز است که از یکدیگر فاصله بگیرید تا دوباره با تمایل و شوق بیشتری به سمت یکدیگر برگردید. پس این زمان ها را بشناسید و صحیح کار نمایید.

 

بیمار وسواس فکری

بیمار وسواس فکری

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما,به وب سایت آقای دکتر حمید صادقیان مراجعه نمایید.

رفتار با وسواس فکری

شیوه دوم :ترحم را کنار بگذارید

1. به یاد داشته باشید که حمایت با ترحم متفاوت میباشد

برخی از اشخاص حس می نمایند که اشخاص در گیر به وسواس فکری ناتوان میباشند. در نتیجه آنان‌را دست‌کم میگیرند و میخواهند در هر موردی به آنان کمک نمایند و همین سبب کاهش اعتماد‌به‌نفس اشخاص دچار به وسواس فکری می شود و شرایط آنان‌را بدتر می نماید. پس مراقب باشید که ترحم بی مورد نداشته باشید و اورا ناتوان جلوه ندهید.

2. بیش تر از حد به اطرافیان یادآوری نکنید که مراقب رفتارشان باشند

درست است که شما نگران این میباشید که سایر افراد در روحیه کسی که دوستش دارید، تاثیر منفی نگذارند ولی چنانچه تا قبل از این هم درمقالات ما خواندید یاد آوری بیش تر از حد سبب می گردد که شخص دچار به وسواس فکری را ناتوان جلوه دهید. در نتیجه شرایط به خوبی پیش نخواهد رفت.

یادآوری کردن

شیوه سوم :درمان های تشویقی

1. به وی کمک نمائید که برای درمان انگیزه داشته باشد

به کسی که دوستش دارید کمک نمائید تا بتواند مزایا و معایب تغییر‌و تحول کردن را بفهمد و برای تغییر کردن انگیزه بالایی داشته باشد. مزایای انجام درمان را به وی یادآور شوید تا بتواند با شوق بیشتری به سمت درمان برود.

2. گزینه های درمانی متفاوت را برای وی در نظر بگیرید

مسلماً باید از یک کارشناس کمک بگیرید تا بتوانید کسی را که دوستش دارید درمان نمائید. ولی بایستی راه حل ها و متدهای درمانی متفاوتی داشته باشد تا بتواند حق انتخاب داشته باشد. معمولاً متخصصان قرص های ضد افسردگی با دوزهای گوناگون تجویز می نمایند. این دارو ها میتواند به درمان این اشخاص کمک کند ولی در صورتی بتوانید از چندین کارشناس کمک بگیرید، مسلما نتیجه بهتری خواهید داشت. چه بهتر که شخص دچار به وسواس ذهنی هم در تعیین درمان خویش نقش داشته باشد.

3. حتماً از یک روانشناس و مشاور هم کمک بگیرید

در کنار این که روانپزشک میتواند قرص و دارو تجویز نماید، یک روانشناس و مشاور نیز میتواند از نظر ذهنی تاثیرات بسیار عالی را در شخص دچار به وسواس فکری ایجاد نماید و ذهن او‌را برای مواجهه با درمان آماده سازد.

صحبت با مشاور

4. از اعضای خانواده کمک بگیرید

چنانچه همسر شما به وسواس فکری دچار است، خوب است که در طول درمان از اعضای خانواده وی، مثل پدر، مادر، خواهر و برادر هم بخواهید که در کنارش باشند، از وی حمایت نمایند و رابطه اورا بدون هیچ گونه استرس محافظت نمایند تا بتواند روحیه بهتری در زمان معالجه داشته باشد.

5. حتمادارو ها را با تجویز دکتر مصرف نمائید

حواستان باشد که شخص در گیر به وسواس فکری دارو ها را کمتر یا این که بیشتر از حد مجاز مصرف نکند و خودتان نیز در مصرف دارو ها نظارت داشته باشید.

6. اجازه ندهید که وی از ادامه معالجه سر باز بزند

تلاش نمایید روی کسی که دوستش دارید، کنترل بیشتری داشته باشید و اجازه ندهید که در وسط راه معالجه را رها نماید و در کنار آن از خودتان نیز محافظت نمائید تا بتوانید درین وضعیت دشوار روحیه خویش را حفظ نمایید و به شخص دچار به وسواس فکری بیشتر کمک نمائید.

وسواس فکری چیست

شیوه چهارم :اطلاعات خویش را دراین مورد افزایش دهید

1. سوء تفاهم ها درباره‌ی این بیماری را برطرف نمائید

هر طور که شده درباره‌ی این بیماری تحقیق نمایید. نقاط حساس این بیماری را بشناسید. حتماً سوء تفاهم ها را برطرف نمائید تا روش و راه حل غلطی را در پیش نگیرید. همین سبب میگردد که شرایط طرف مقابل را بهتر درک نمایید.

 

وب سایت آقای دکتر حمید صادقیان

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x