راهکارهایی برای زندگی موفق با وجود اختلافات مذهبی

اشتراک گذاری این مقاله در ...

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

راهکارهایی برای زندگی موفق با وجود اختلافات مذهبی

راهکارهایی برای داشتن زندگی مشترک موفق با وجود اختلافات مذهبی

راهکارهایی برای زندگی موفق با وجود اختلافات مذهبی

بعضی بر اين باورند اختلافات باوری همانند سدی میباشد كه گذر از آن امكان ندارد البته بايد اظهار‌کرد صبر و آرامش در هر كاري راه حلی ريشه‌ای میباشد و فقط اندك در مواردی می‌توان اظهار کرد: رویکرد ديگری وجود ندارد.

هم كف بودن نقطه ي تمركز هر فردي كه قصد ازدواج دارد، بايد واقع شود البته نميتوان بیان کرد اختلافات باوري و مذهبي جزئی بازدارنده از داشتن زندگی آرام میباشد. می‌توان با نرمي جاده‌ی اختلافات زندگی  را صيقل داد و از آن برای داشتن زندگی مطلوب رد شد.

مواجهه ي ناشيانه و غير عقلاني با اختلافات عقيدتي مي تواند زيان هاي جبران ناپذيري داشته باشد. برخورد سنگ وارانه و سرسخت با تضادهاي موجود، هيزم به آتش انداختن میباشد. مهم ترين راه مداراست و اگر كسي در مقابل اعتراضات و مخالفت هاي طرف مقابلش از خود نرمی‌نشان بدهد، به اين معني نيست كه شخص موافق نظر طرف مقابل میباشد.

• انعطاف پذيری و با ديد باز برخورد كردن در برخی موارد موافقت را هم نتيجه میدهد. ممكن است چنانچه خانم يا آقايی در مقابل ابراز اختلاف شريك زندگی خویش نرمي نشان دهد، بعداز مدتی متوجه خواهد شد كه طرف مخالف حق دارد و باورهای اوست كه می‌بايست اصلاح شود. اما اين درك با كنار گذاشتن خودخواهی قابل دسترسی میباشد.

• همانطور که مشاجره بیشتراز حد کمکی به حل مشکل نمی کند، پاک کردن صورت مسئله نیز راهکار قابل قبولی نیست شما و همسرتان بایستی نسبت بدین مسئله آگاه باشید تا در صورت بروز مسائلی در این مورد بتوانید با همکاری هم مشکل را بر طرف فرمایید. در‌صورتی‌که هر بار که می‌خواهید دراین باره با همسرتان صحبت کنید، کار به بحث می‌کشد، به جای حرف نزدن دراین مورد می بایست شیوه گفتگویتان را تغییر دهید.

• به عقاید یکدیگر احترام بگذارید. احترام گذاشتن به اعتقادات مذهبی همدیگر در ازدواج امری ضروری میباشد. یادتان باشد که مذهب همسر شما بخش بسیار مهمی از زندگی اوست. با هم پیمان ببندید که هیچ گاه به اعتقادات و باورهای مذهبی هم بی احترامی نکنید و به عهدتان وفادار بمانید.

• لازم نیست هر خطایی را که از همسرتان سر می‌زند به ارزش های مذهبی یا این که سیاسی ایشان ربط دهید، چنانچه همسر شما که ایمان مذهبی قوی ندارد، دروغی گفت، به وی نگویید که اگر کمی دین و ایمان داشت، این کار را نمی‌کرد، اشخاص مذهبی و با ایمان هم ممکن است گاهی دروغ بگویند.  آیا خود شما تا به حالا کار ناشایستی انجام نداده اید؟

• کارهای پسندیده و خوب همسرتان را هم ببینید. گاهی آنقدر روی اختلاف نظراتتان متمرکز میشوید که تفاهم‌ها و نقطه نظرات مشترکی که دارید را نمی بینید. آیا حقیقتاً همسر شما که از دید شما باورهای درستی ندارد، تا به حال هیچ کار خوبی که مطابق باورها و خواسته‌های شماست انجام نداده است ؟

درست است که باورهای مذهبی اهمیت زیادی در زندگی اشخاص دارند، ولی گاهی اوقات اشخاص کل تمرکز و انرژی خود را صرف پیدا کردن شباهت و یا تفاوت های موجود در این حوزه کرده و در نتیجه، توجهی به بقیه حوزه ها ندارند. این موضوع موجب میشود تا هر گونه تفاوتی در باورهای مذهبی فشار مضاعفی را به رابطه وارد نماید.

دقت به بقیه حوزه ها میتواند هم لحظات لذت بخشی را در رابطه شما ایجاد نماید و هم فرصتی برایتان مهیا نماید تا با ذهنی آسوده تر به‌دنبال حل مسئله در زمینه تفاوت ها و اختلافات موجود در باورهای مذهبی تان باشید. برای رسیدن به اشتراک بیشتر، سعی نمایید روی مسائل غیرمذهبی که هر دو شما از آن لذت می‌برید تمرکز کنید.

مثل سرگرمی های مختلف، ورزش یا این که فیلم. انجام دادن کارهایی که هر دو شمارا خوشحال می کند. اینها کمکتان می کند احساس اتحاد در ازدواجتان را بالاتر ببرید و دیگر وقتتان را صرف مشاجره کردن بر سر عقاید نکنید.

راهکارهایی برای زندگی موفق با وجود اختلافات مذهبیراهکارهایی برای زندگی موفق با وجود اختلافات مذهبی

• یکی از اشتباهات همسران این میباشد که دیدگاه های متفاوت همسرشان را به عنوان دلیلی برای اثبات بی علاقگی ایشان تعبیر می نمایند و تصور می نمایند اگر همسرشان به آن ها علاقه داشت، اعتقاداتش را تغییر می داد. ما هر قدر هم به فردی علاقه مند باشیم قادر نیستیم به خاطر ایشان تغییرات خیلی زیادی در خودمان ایجاد کنیم.

اما تولید تغییر درباره رفتارهای ظاهری مانند نوع لباس پوشیدن با روش غذا خوردن، کار چندان سختی نیست. ولی وقتی که مسئله مورد مشاجره ارزش ها و اعتقاداتی میباشد که از دوران کودکی در ما صورت گرفته، تغییر کامل و گسترده ممکن نیست.

♥در عین اینکه ازدواج با شخصی از فرهنگ و مذهبی مختلف ممکن است بحران‌هایی منحصر به فرد به همراه داشته باشد، در عین حال میتواند فرصتی مطلوب برای رشد و بالندگی در زندگی طرفین فراهم آورد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x