فهرست مطالب

تاثیر اختلافات مذهبی بر جنبه‌های مختلف زندگی

تاثیر اختلافات مذهبی بر جنبه‌های مختلف زندگی

اختلافات مذهبی غالبا از همان نخست آن روی خود را نشان میدهد. وقتی که طرفین می خواهند برای نوع مراسم ازدواجشان تصمیم بگیرند، وقتی که پوشش یکدیگر برایشان مهم می‌شود، وقتی میخواهند با همسرشان دربین خانواده و اجتماع رفت و آمد و معاشرت نمایند و مهم ترین مشکلی که‌این اختلاف مذهبی برایشان به وجود می آورد،تصمیم گیری آنان برای شیوه‌ی تربیت فرزندشان میباشد.

تاثیر اختلافات مذهبی بر جنبه‌های مختلف زندگی
تفاوت های اعتقادی و مذهبی بر تمامی جنبه های زندگی زناشویی تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، شخصی که اعتقادات مذهبی اش قوی نیست، ترجیح میدهد تعطیلات را در یک جای تفریحی بگذارند و از طرفی، همسر ایشان که شخصی مذهبی میباشد، دوست دارد در هر فرصتی به یک کدام از مکان های زیارتی سفر نماید.

برخی ها برای رفع این مشکل، تصمیم میگیرند که هرکدام به تنهایی اوقات فراغت خویش را بگذرانند. ولی این کار با گذشت زمان موجب فاصله گرفتن زن و شوهر می گردد. فلسفه ی ازدواج از همان ابتداتکامل تعریف گردیده و این تکامل جنبه های متفاوتی دارد. مهم ترین این جنبه ها ،مباحث اعتقادی میباشد.

اختلاف در هنجارها و ارزش‌های مذهبی

هنگامی یک زوج می‌توانند برای یکدیگر نقش تکمیل کننده را ایفا نمایند که برتری هایی نسبت به هم داشته باشند و همسرش را در این برتری ها شریک نمایند. ولی این برتری ها بایستی در هر دو ،پایه و اساسی یکسان داشته باشد.

اساس و شالوده همان اعتقاداتی میباشد که در وجود اشخاص از اولِ به دنیاآمدن نهادینه می گردد و می توان اظهار‌کرد این اعتقاد و باور اشخاص میباشد که از اولِ ظهور آدم در کره ی خاکی، انسان ها را از هم متمایز می نماید. البته همین تفاوت ها میتواند زمینه ساز بروز اختلافاتی در روابط اجتماعی هر شخص شود. اختلافات مذهبی در کل بر دو نوع میباشد.

در برخی موارد زن و شوهر در هنجارها و کنش‌ها با یکدیگر اختلاف نظر دارند. یعنی ارزش‌ها و پایه اساس باورها و اعتقادات آنان تداخلی با یکدیگر ندارد. مثلا زوجی هردو به آفریدگار و اسلام یقین داشته البته درباره نوع پوشش اختلافاتی دارند. آقا پوشش چادر را الزامی می داند ولی خانم آن‌را پوششی دست و پاگیر و قدیمی می‌بیند.

تاثیر اختلافات مذهبی بر جنبه‌های مختلف زندگی

تاثیر اختلافات مذهبی بر جنبه‌های مختلف زندگی

در این صورت اختلافات راحت‌تر قابل حل میباشند. البته مشکلات آن‌جایی شدت میگیرد که ارزش‌ها گوناگون باشد. شخصی به شدت معتقد به اسلام و اصول آن میباشد. همسر وی به کلی وجود خداوند را رد می‌کند. این زوجین از کوچک‌ترین مسائل تا بزرگترین و مهم ترین تصمیم‌گیری‌ها در زندگی مشترکشان، درحال بحث و جدل می باشند.

با وجود اينكه برخی اشخاص تصور می‌كنند كسی كه نماز نمی‌خواند و يا عفاف ندارد، بی دين میباشد، بايد اظهار‌کرد دين داری مرتبه دارد و جايز نيست به اين سادگی شخصی را بی دين خواند.

 

 

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x