انواع مشکلات زندگی مشترک و راه‌حل‌ آنها

اشتراک گذاری این مقاله در ...

فهرست مطالب

محصولات ارائه شده :

جهت اشتراک گذاری مقاله
یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید

انواع مشکلات زندگی مشترک و راه‌حل‌ آنها

انواع مشکلات زندگی مشترک و راه‌حل آن‌ها

بهترین زندگی‌ها نیز از روبرو شدن با مشکلات در امان نیستند. برای بهتر بودن، باید مشکلات خانوادگی را شناخت و از بروز آن‌ها پیشگیری کرد یا در صورت بروز، آن‌ها را حل و فصل نمود. برخی از مشکلات رایج در زندگی مشترک به شرح زیر هستند:

انواع مشکلات زندگی مشترک و راه‌حل‌ آنها

انواع مشکلات زندگی مشترک و راه‌حل‌ آنها

۱. مسائل مالی

راه‌حل

برای زوج‌هایی که در آستانه ازدواج هستند، بهترین راه پیشگیری از بروز این نوع از مسائل و مشکلات خانوادگی ، صحبت کردن و تعیین دقیق چهارچوب و مسئولیت‌های مالی زندگی مشترک، قبل از ازدواج است. شما باید به طور واضح در مورد این که شما یا همسرتان تا چه حد از هزینه‌های زندگی را می‌پردازید، به توافق برسید تا بعد از ازدواج، مسئولیتی نامشخص باقی نماند. درباره مسائل مالی در کمال آرامش و بدون مشاجره صحبت کنید و درباره وضعیت مالی خود بعد از ازدواج و پذیرش حدود مسئولیت‌ها صادق باشید و از پنهان‌کاری درآمد و یا بدهی‌های خود پرهیز کنید.

۲. مسائل مربوط به فرزندان یکی از مشکلات خانوادگی

راه‌حل

قبل از اقدام برای فرزند، بهتر است، برنامه‌ریزی کنید و با آمادگی و آگاهی کامل از مسئولیت‌های جدید خود اقدام نمایید. بعد از تولد فرزند زن و شوهر نیز باید هر دو مسئولیت‌ امور فرزند خود را قبول کنند و وظایف را تقسیم کنند.

۳. مسائل مربوط به انجام کارهای خانه از جمله مشکلات خانوادگی

راه‌حل

برای حل و فصل دعوا زن و شوهری در این زمینه،‌ بهتر است با دوری از تعصبات غلط ناشی از مردسالاری یا زن سالاری، لیستی از امور خانه را تهیه کنید و هر کدام وظایفی را که حاضر به انجام آن‌ها هستند، مشخص نمایید. سپس برای اموری باقی‌مانده به صورت توافقی و با برنامه‌ریزی زمانی هر بار یکی از شما امور را انجام ‌دهد. البته اکثر مشکلات زمانی رخ می‌دهد که حداقل یکی از زوجین، وظیفه خود را انجام ندهند. اگر این اتفاق افتاد، بهتر است شما به جای بحث و درگیری، با محبت و تشویق، همسرتان را به انجام وظایفش ترغیب کنید. بنابراین، توزیع منصفانه وظایف خانه و پایبندی به انجام آن‌ها می‌تواند مسائل مربوط به این موضوع را حل کند.

۴. مشکلات خانوادگی با والدین و خویشاوندان همسر

راه حل

بهتر است زوجین قبل از ازدواج درباره تفاوت‌های فرهنگی و رفتاری دو خانواده به خوبی تحقیق کنند تا با آگاهی کامل و شناخت کافی، برای ازدواج تصمیم بگیرند.

انواع مشکلات زندگی مشترک و راه‌حل‌ آنها

انواع مشکلات زندگی مشترک و راه‌حل‌ آنها

۵. مشکلات جنسی

راه حل

برای رفع کم‌کاری‌های جنسی بهتر است به روابط خود تنوع ببخشید. این تنوع می‌تواند شامل تغییراتی در ظاهر و بدن، مکان و روش برقراری رابطه باشد. چنانچه همسرتان از رابطه جنسی امتناع می‌کند و این مسئله با تلاش شما حل نمی‌گردد، بهتر است به یک متخصص خانواده مراجعه کنید تا شما را برای رفع این مشکل، راهنمایی ‌کند.

۶. مشکلات خانوادگی مربوط به ضعف در برقراری ارتباط

راه‌حل

‌کارشناسان توصیه می‌کنند که زوج‌های متاهل، برای جلوگیری از بروز مشکلات و سوتفاهم‌ها، ضمن دوری از افکار ناشی از پدیده غلط مردسالاری یا زن سالاری، زمان‌های خاصی را برای گفتگو در مورد مشکلات و تنظیم برخی از قوانین تعیین کنند. از طرفی برای کسب مهارت‌های‌ شنیداری و گفتاری تلاش نمایند.

۷. مسائل مربوط به عادت‌های غلط از جمله مشکلات خانوادگی

راه‌حل

‌شما باید برای حل این مسائل وقت بگذارید، صادقانه گفتگو کنید و نارضایتی خود را با همسرتان به اشتراک بگذارید. محبت و عدم سرزنش کمک می‌کند تا همسر شما برای ترک عادت‌‌های غلط خود تلاش نماید. برای عادت‌های خطرآفرین مانند اعتیاد به الکل و مواد مخدر، بهتر است از مشاور خانواده کمک بگیرید.

۸. مشکل بی‌اعتمادی یکی از مشکلات خانوادگی

راه‌حل

صداقت، عمل کردن به وعده‌ها و تعهدات، بهترین راه‌حل برای پیشگیری و حل مشکل بی‌اعتمادی است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها