logo
تنفر از همسر در دوران بارداری

فهرست مطالب

تنفر از همسر در دوران بارداری

تنفر از همسر در دوران بارداری

 

یکی از مشکلات اساسی و معضلات شایع در دوران بارداری خانم ها، تنفر از همسر در دوره بارداری می باشد. بدون شک و تردید، یکی از اصلی ترین و مهمترین علل تنفر از همسر در دوران بارداری به علت تغییرات گسترده هورمون های بدن زنان می باشد. حساس شدن بیش از حد به ویژه در مورد مشکلات، از دیگر علل حائز اهمیت تنفر از همسر در دوران بارداری محسوب می شود. در ادامه با ما همراه باشید.
تنفر از همسر در دوران بارداری یا ویار به همسر، یک احساس طبیعی و نرمال در وجود زنان باردار محسوب می شود.

مقدمه

یکی از مشکلات و معضلات شایع در دوران بارداری زنان، تنفر از همسر در دوره بارداری می باشد. به طور کلی، شروع دوره بارداری در زنان علاوه بر حساس بودن، با حساسیت های بسیار زیادی نیز همراه می باشد. اگرچه تولد نوزاد جدید در هر خانواده ای شیرینی و حلاوت منحصر به فرد خودش را به ارمغان می آورد، اما این دوران با مشکلات عدیده ای مانند تنفر از همسر در دوره بارداری گره خورده است. این حس تنفر به صورت طبیعی در بیشتر زنان باردار به چشم می خورد.

بدون اغراق، در دوران بارداری زنان تغییرات زیادی را از منظر هیجانی و فیزیولوژیکی در بدنشان تجربه می کنند. بر همین اساس، در این دوره بی ثباتی خلقی و تغییرات رفتاری فراوانی در وجود زنان نمود پیدا می کند. به طور کلی، دوران بارداری با تغییرات گسترده و بسیار زیادی عجین شده است. تغییراتی نظیر برجسته شدن شکم، تیرگی پوست، ترک های پوستی و حالت تهوع، بخش خیلی کوچکی از این تغییرات در بدن بانوان به شمار می رود.

در کنار این تغییرات ریز و درشت، یکی از تغییرات اساسی که به ویژه در دوران بارداری نمود بارز پیدا می کند، تنفر از همسر خود در دوره بارداری یا ویار به همسر می باشد. در چنین شرایطی آشنایی پیدا کردن مردان با علت ها، درک موقعیت و تغییرات به وجود آمده در این دوران، در همدلی و همدردی با همسرشان کمک شایانی می کند.
تنفر از همسر در دوران بارداری

چرایی تنفر از همسر در دوره بارداری

همانگونه که اشاره شد، تنفر از همسر در دوران بارداری یکی از تغییرات طبیعی این دوران تلقی می شود. بر همین اساس، دوران بارداری را می توان یکی از اتفاق های چالش برانگیز و استرس زا در طی زندگانی هر زنی قلمداد کرد. در این دوران سطح کورتیزول بدن شدیدا افزایش پیدا می کند. در نتیجه این امر تغییرات زیاد، ترس از نوع زایمان و درد آن، مشکلات اقتصادی و نگرانی از انجام درست وظیفه مادری، از دغدغه ها و چالش های اساسی مادران در این دوران به حساب می آید.

در این میان، از نقش و تأثیرات بالای تغییرات هورمونی نیز نمی توان چشم پوشی کرد. حساس شدن بیش از حد زنان، بی درنگ و بدون معطلی عصبانی شدن از دست همسر خود و همینطور تنفر از همسر در دوره بارداری از جمله مواردی تلقی می شود که اغلب زنان را درگیر خود می سازد. در این شرایط، نقش همسر و ایفای مطلوب نقش پدرانه خود می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده و راهگشا باشد.

از آنجایی که در دوران بارداری زنان از آستانه صبر و تحمل بسیار پایینی برخوردار هستند، بی توجهی و عدم توجه همسر می تواند زمینه شکل گیری حس تنفر زن از مرد را متبلور سازد. بر این اساس، نقش مرد برای مواجهه و مقابله با چالش های این دوران، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بر همین اساس، دلیل اصلی تنفر از همسر در دوره بارداری نشأت گرفته از تغییرات هورمونی بدن در این دوران می باشد.
تنفر از همسر در دوران بارداری

علل و عوامل اصلی تنفر از همسر در دوره بارداری

بدون شک و تردید، یکی از اصلی ترین و مهمترین دلیل متنفر شدن از همسر در دوره بارداری تغییرات گسترده هورمون های بدن زنان به شمار می رود. از آنجایی که این تغییرات بر روی احساسات، هیجانات و خلق و خوی زنان تاثیر مستقیم از خود برجای می گذارد، تنفر، حساسیت و عصبانی شدن با افزایش چشمگیری همراه می شود.

مضاف بر این، اغلب زنان تحت تأثیر تغییرات بسیار زیاد هورمونی، در رفتار و اعمال آنها هیجانات و همچنین احساسات منفی نظیر غم، خشم، عصبانیت، دلشوره و اضطراب، نمود بارز و مشهودی پیدا می کند. در این میان عده ای زنان از تنفر از همسر در دوره بارداری و بیزار بودن از او و غیر منطقی بودن این حس ناشی از تأثیر هورمون های بدنشان واقف و آگاه می باشند.

حساس شدن بیش از حد به ویژه در مورد مشکلات، از دیگر علل حائز اهمیت تنفر از همسر در دوران بارداری محسوب می شود. در دوران بارداری زنان بشدت تحت شعاع تغییرات گسترده در این دوران قرار می گیرند. بر همین اساس و به سبب تأثیرات هیجانی، بر روی رفتارهای آزار دهنده و اشتباهات سهوی همسر خود به شدت حساسیت به خرج می دهند. بنابراین مسائلی که تا قبل از دوران بارداری به راحتی حل و فصل می شده است و زن و شوهر از کنار آن به راحتی عبور می کردند، در این دوران سبب حساسیت بیشتر و به تبع آن تنش بیشتر زنان در تعامل با همسر خود می شود.

بی توجهی مردان به زنان در طی دوران بارداری نیز از دلایل مهم تنفر از همسر در دوران بارداری محسوب می گردد. این موضوع در بسیاری از مواقع به سبب عدم درک دقیق شرایط و شناخت کامل و درست این دوران به وجود می آید. تحت فشار بودن و استرس های مردان در این دوران نیز در این زمینه بسیار تأثیر گذار می باشد.
تنفر از همسر در دوران بارداری

نحوه مدیریت احساس تنفر از همسر در دوره بارداری

تنفر از همسر در دوره بارداری یا ویار به همسر، یک احساس طبیعی و نرمال در وجود زنان باردار محسوب می گردد. در این دوران مرد برای مدیریت و کنترل این حس و جلوگیری از تنش های بیشتر با همسرش، ضمن درک و ماهیت و ریشه این مشکلات، باید بتواند خود را با این مسائل تطبیق داده و سازگار سازد. کناره گیری و اجتناب کردن از قرار گرفتن در این موقعیت، نتیجه ای جز سرخوردگی و پریشانی مرد را با خود به همراه ندارد.

از سوی دیگر، زنان نیز با شناخت و آگاهی بیشتر و افزایش بینش خود در موضوع تنفر از همسر در دوره بارداری یا ویار به همسر، بهتر می توانند بر این مسئله فائق آیند. خودداری کردن از تحت فشار قرار دادن زنان باردار، جلوگیری از سرزنش کردن آنها، حمایت و پشتیبانی مرد از زن، همکاری و صبر همسر و حوصله به خرج دادن او، از موارد تأثیر گذار در غلبه بر حس تنفر از همسر در دوره بارداری محسوب می شود.

تنفر از همسر در دوران بارداری

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x