logo
10 ترفند متقاعد سازی دیگران

فهرست مطالب

10 ترفند متقاعد سازی دیگران

10 ترفند متقاعد سازی دیگران

متقاعد سازی مهارتی کاربردی است که همه افراد روزانه با آن سر و کار دارند. بنابراین اگر هدف از زندگی رشد و موفقیت باشد، لازم است همگی مجهز به سلاح متقاعد سازی و مذاکره شویم. درست است متقاعد کردن دیگران، شاید کمی سخت به نظر برسد، اما اصلا غیر ممکن نیست.

به طور مثال وقتی پای میز مذاکره می روید اگر این مهارت را بلد نباشید، در مذاکره تان با شکست روبرو خواهید شد و این شکست می تواند، تاثیرات منفی زیادی روی دیگر بخش های زندگی تان بگذارد. بنابراین اگر این مهارت ضروری را می دانید، تا پایان این مقاله، با ما همراه باشید.

فردی که به هنر مذاکره و متقاعد سازی آگاه است، می داند نیازمند تکنیک هایی برای افزایش قدرت مذاکره می باشد و این تکنیک ها عبارتند از:

1) مخاطبش را می شناسد…

کسی که با این مهارت آشناست، حتی اگر شناختش نسبت به افراد کافی نباشد، سعی می کند با زبان خودشان با آن ها سخن بگوید و کم کم تلاشش را می کند که بتواند نقطه ضعف ها و قوت های افراد را شناسایی کرده که به موقع و به جا از این ابزار برای متقاعد کردن افراد استفاده کند.

مثلا زمانی که با افراد درونگرا و یا خجالتی روبرو می شود، با بیانی ساده و لحن صدایی آرام با آن ها سخن می گوید و بالعکس موقعی که با افراد دارای اعتماد بنفس و برونگرا مواجه می شود، کلامش را پر انرژی و با حرارت آغاز می کند.
10 ترفند متقاعد سازی دیگران

2) می داند که نباید حرفش را به کرسی بنشاند…

زورگویی و دستور دادن، کار سختی نیست، تقریبا همه افراد می توانند از این ابزار منفی استفاده کنند، اما این که بعضی ها می توانند استفاده کنند ولی سوءاستفاده نمی کنند، به این معنی است که برای خود و دیگران نیز ارزش قائل اند.

افراد خودخواه و خودشیفته همیشه منافع خودشان را در نظر می گیرند و برایشان مهم نیست که دیگران در حال تحمل چه فشاری هستند.

بنابراین کسی که هنر کلامی و متقاعد سازی بالایی دارد، با وجودی که می داند به زور هم می تواند دیگران را جذب کند؛ ولی از این کار صرف نظر می کند، چون می داند این مدل جذب کردن نه دوامی دارد و نه ارزشی. پس سعی می کند با آرامش آدم ها را جذب کند نه با اجبار.

3) بر ترس هایش غلبه می کند…

این افراد می دانند که نباید ایده هایشان را در قالب سوالی و مشروط به نظر دیگران بیان کنند. زمانی که ایده ها به صورت سوالی و به این صورت که آیا فلان طرحی که می دهم، خوب یا بد است، ارائه می شود، پیامی که می دهید این است که تایید شما را نیاز دارم و تایید طلب هستم.

بنابراین ایده هایتان را به صورت خبری و آن ها را در قالب دانستنی های جالب بیان کنید تا جذاب تر به نظر برسند.

10 ترفند متقاعد سازی دیگران
4) مراقب زبان بدنش است…

فردی که هنر مذاکره را به خوبی بلد است، خوب می داند زمانی که بخواهد دیگران را جذب کند، باید زبان مثبت از خود نشان دهد. مثلا لحن کلامش را مشتاقانه نمایان کند و به حالت گارد گرفتن، دست هایش را به هم گره نکند، تماس چشمی متناسبی برقرار کند و خیره نگاه نکند.

به این موضوع آگاه است که تاثیر زبان بدن بر زیبایی کلام و روابط، مانند اثر زیرنویسی برای تکمیل و زیبا سازی کلام است.

5) دیگران را تایید می کند…

یکی از تکنیک های قدرتمند برای متقاعد سازی افراد، تایید آن هاست. تایید کردن دیگران از دید آن ها به معنای دیده شدن، ارزشمند بودن و خوب بودن شان، تلقی می شود.

راز افراد خوش صحبت این است که، به جای پارازیت انداختن وسط حرف دیگران، از جملات تاییدی استفاده می کنند. مثلا حق با شماست یا حرفت منطقی است و…

وقتی که دیگران را تایید می کنید هم به آن ها حس قدرت داده اید و هم از دید آن ها شما بسیار قدرتمند هستید. بنابراین برای اینکه قدرت کلام و متقاعد سازی تان بالا برود، نیازمند حس قدرتی هستید که از دیگران به شما ساطع می شود.

6) گوش دادن فعال را فراموش نمی کند…

فردی که متقاعد سازی دیگران را بلد است ؛ این را خوب می دانند که، وقتی کسی صحبت می کند، دوست داره شنیده شود و دیگران با دقت به حرفایش گوش دهند. پس افراد موفق و با مهارت، صحبت های دیگران را فعالانه گوش می دهند و در مواقعی که آن ها صحبت می کنند، به فکر فرو نرفته و وقتی حرفهایش تمام شد، نوبت من است که چیزی بگویم و به جای گوش دادن فعالانه، آن زمانی که طرف مقابلش صحبت می کرده، به این فکر کرده است که چه بگوید؟

10 ترفند متقاعد سازی دیگران
7) از ابزار قدرتمند لبخند استفاده می کند…

انسان ها خود به خود و به طور ناخوادگاه،  مطابق زبان بدن فردی که با آن ها سخن می گوید، واکنش نشان می دهند. مثلا اگر طرف مقابل گارد داشته باشد و یا لبخند بزند، خود به خود این رفتار سرایت پیدا خواهد کرد. این نوع واکنش به صورت متقابل و یا آینه گونه است. این افراد می دانند که خوشحالی و حس خوب واگیر دار است، پس سعی می کنند حس خوب به دیگران بدهند تا حس خوب بگیرند

8)  افراد توانمند در متقاعد سازی، دیگران را به اسم صدا می زند…

آن ها آگاهند به این که اسم جزء جدایی ناپذیر هویت آدم ها محسوب می گردد. وقتی کسی را با اسم صدا می زنند، در واقع می خواهند به آن ها حس خوب را منتقل کنند. به همین خاطر افرادی که هنر کلامی بالایی دارند، حواسشان به این است که آدم ها از چه چیزهایی حس خوب می گیرند.

به نام صدا زدن افراد، باعث ایجاد حس صمیمانه و دوستانه در آن ها می شود و کیفیت روابط را افزایش می دهد.

10 ترفند متقاعد سازی دیگران
9)از خود کاراکتر قدرتمند نشان می دهد…

تحقیقات حاکی از آن است که اکثر مردم در هفت ثانیه اول که یکدیگر را می بینند، تصمیم می گیرند که از کسی خوششان و یا بدشان بیاید. از ثانیه ی هشتم به آن طرف تا پایان گفتگو، این ارزیابی را می کنند که از نظرشان آن شخص چگونه فردی می باشد.

بنابراین بسیار مهم است که در برخورد اول آگاهانه تر رفتار شود، چرا که اولین ها همیشه ماندگارترین ها هستند.

10)دقیق و واضح حرف می زند…

یک فرد موفق و دارای مهارت کلامی بالا، به راحتی می تواند آن چه که در ذهنش است را بیان کند و همچنین گفتگوهایش با صراحت و منسجم است، به گونه ای که به پت و پت و لکنت نمی افتد و یا از این شاخه به آن شاخه نمی پرد. حرف اضافه نمی زند و چیزی را توضیح می دهد که کاملا به آن مشرف می باشد.
10 ترفند متقاعد سازی دیگران

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x