10 شرط ازدواج که نباید قبل از ازدواج فراموش کنید

فهرست مطالب

10 شرطی که نباید قبل از ازدواج فراموش کنید

10 شرط ازدواج که نباید قبل از ازدواج فراموش کنید

از قدیم همیشه گفته اند ازدواج مانند هندوانه در بسته می ماند و نمی توان آینده را دید؛ در حالی که می توان با داشتن آگاهی و استفاده از تجربیات دیگران انتخابی درست و عاقلانه داشته و از بروز مشکلات در آینده تا حدود زیادی جلوگیری نمود.

بسیاری از افراد، به خصوص جوان ها، تنها شرط ازدواج را علاقه و عشق می دانند، در حالی که علاقه، تنها گزینه برای انتخاب همسر نیست و نکته های بسیار ظریفی وجود دارد که اگر قبل از ازدواج به آنها توجه نشود، می تواند در آینده دردسرساز شود. این مقاله مهم به نکاتی می پردازد که بهتر است همه کسانی که قصد ازدواج دارند، به این نکات توجه ویژه ای داشته باشند.

10 شرط ازدواج که نباید قبل از ازدواج فراموش کنید

۱- سلامت جسم و روان
تمامی پسرها و دخترها قبل از ازدواج باید اطلاعاتی را درباره سلامت روانی و جسمانی همسر آینده خود بدست بیاورند. اگر سلامت جسمانی هر یک از آنها مشکلی داشته باشد، حتما باید در این باره با یکدیگر به توافق برسند. در مورد سلامت روان نیز معمولا روانشناسان از تست های سنجش شخصیت و ویژگی های شخصیتی استفاده می کنند. در صورتی که یکی از طرفین اختلال شخصیتی داشته باشد ازدواج با مشکل جدی ای روبرو خواهدشد.

۲- تناسب فرهنگی میان خانواده ها
وقتی دو نفر می خواهند با هم ازدواج کنند، باید خانواده های یکدیگر را بشناسند و تناسب فرهنگی طرفین و شباهت های بین دو خانواده سنحیده شود. اینکه پسر یا دختر بگوید ما دیگر با خانواده هایمان زندگی نمی کنیم، حرف بسیار غلطی است. خانواده های ایرانی هنوز سنتی زندگی می کنند و پسرها و دخترها گرچه در خانه های مجزا زندگی می کنند ولی کامل از بدنه خانواده جدا نخواهند شد.

ایرانی ها بعد از ازدواج ارتباط خود را با خانواده و بستگانشان قطع نمی کنند و اگر ارتباط بین دو خانواده مشکلی داشته باشد، رابطه زوج نیز تحت تاثیر قرار خواهدگرفت. بنابراین رضایت خانواده ها و حضور آنها در زندگی را  به هیچ وجه نباید نادیده گرفت.

۳- سوابق خانوادگی
شرط ازدواج سوم؛ خانواده های طرفین نیز باید از نظر سلامت روان نیز بررسی شوند. پسر و دختری که خانواده خوبی دارند و ارتباط اعضای خانواده شفاف است، گرم و صمیمی هستند و در آن خشونت، طلاق و اعتیاد وجود ندارد، موارد مناسبی برای ازدواج می باشند؛ در حالی که ازدواج با فرزندان خانواده های آشفته که مدام در حال نزاع، جر و بحث و درگیری اند و مشکلات خانوادگی بسیار زیادی دارند؛ به شدت پرخطر محسوب می شود.

۴- سطح تحصیلات
سطح تحصیلات و توقعات از یکدیگر باید در نظر گرفته شود. بهتر است تفاوت سطح تحصیلات زوجین با یکدیگر چندان زیاد نباشد؛ چون ممکن است در آینده با مشکل مواجه شوند.

10 شرط ازدواج که نباید قبل از ازدواج فراموش کنید

۵- سطح درآمد
سطح درآمد و حتی نحوه پول خرج کردن طرفین نیز باید قبل از ازدواج هم مشخص شود و درباره اینکه هرکدام چقدر از درآمدشان را صرف خرج خانه خواهندکرد، باید دقیق و شفاف صحبت شود و با یکدیگر به توافق برسند.

۶- مبانی اعتقادی
طرفین باید درباره اعتقادات مذهبی خود به روشنی و شفاف با یکدیگر صحبت کنند. اگر یکی از طرفین مذهبی است و برایش به جا آوردن مناسک مذهبی خیلی مهم است، نمی تواند با یک فرد غیرمذهبی ازدواج خوبی داشته باشد.

۷-تعیین مکان زندگی
یکی از شروط ازدواج تعیین مکان زندگی است. اگر زوجین تمایل دارند در خارج از کشور زندگی کنند، این تمایل باید دوطرفه باشد. اگر از دو شهر مختلف هستند هم باید درباره شهر محل سکونت با یکدیگر به تفاهم برسند. زندگی زن و شوهر دور از یکدیگر معنایی نخواهد داشت و به تدریج باعث سست شدن رابطه خواهدشد.

۸- سابقه ازدواج قبلی
گاهی دیده می شود فرد ازدواج قبلی خود را از طرف مقابلش پنهان می کند. این کار بسیار اشتباه است. در این مورد باید شفاف صحبت کنند. گاهی نیز از ازدواج قبلی فرزندی هم دارند، همسر آینده شما حق دارد از نقش خود در زندگی و نقش همسرش اطلاعات کاملی داشته باشد.

10 شرط ازدواج که نباید قبل از ازدواج فراموش کنید

۹- اختلاف سنی در ازدواج
اختلاف سنی در زوجین بهتر است بیشتر از ۱۰ سال نباشد. اختلاف سنی زیاد می تواند در تفاهم و تعاملات بین فردی مشکلات فراوانی را ایجاد کند.

۱۰- تفکیک موارد قابل مذاکره از موارد غیرقابل مذاکره یکی از شروط ازدواج است
بعضی از موارد مثل اختلاف سنی، مسائل خانوادگی و ازدواج مجدد؛ قابل مذاکره با یکدیگر و گفت و گو هستند و اغلب هم می توان راه حل مناسبی را برای آن ها پیدا کرد. در حالی که مواردی مانند اختلاف سلامت روانی و شخصیتی تا وقتی فرد کاملا درمان نشده باشد قابل مذاکره نمی باشد.

بیشتر افرادی که دچار اختلال شخصیتی هستند، از بیماری خود اطلاعی ندارند و رفتارشان را طبیعی می دانند؛ در حالی که رفتارهایی مانند سوءظن و شک برای همسر کاملا غیرقابل تحمل است. مشاور ازدواج، مواردی را که ممکن است منبع اختلافات و تعارض ها باشد، به زوجین معرفی می کند تا درباره آن با یکدیگر و جداگانه بیشتر فکر کنند.

مشاور ازدواج هرگز مستقیم به زن و مرد نمی گوید که شما برای هم مناسب نیستید؛ بلکه با نشان دادن موانع سعی در برطرف کردن مشکل یا آگاه کردن طرفین را دارند. مشاور عوامل خطرسازی را که ممکن است به رابطه خدشه وارد کند را برای هردو نفر تشریح می کند.

10 شرط ازدواج که نباید قبل از ازدواج فراموش کنید

نگویید خودش مهم است، نه خانواده اش!
گاهی طی تحقیقاتی که قبل از ازدواج انجام می گیرد، معلوم می شود در یکی از خانواده ها مشکلات رفتاری نابهنجاری وجود دارد؛ مانند برادر پسر یا دختر بزهکار یا معتاد است یا به فرض پدر دختر در زندان به سر می برد. در این مواقع معمولا خانواده عروس یا داماد دچار تردید می شوند که آیا این ازدواج درست است یا نه؟

این نگرانی اصلا نابجا و نادرست نیست و طبیعی است که به ناسالم بودن الگوهای تربیتی شک نمود. چون برداشت انسان ها از چنین خانواده هایی این است که قادر به تربیت فرزندشان نبوده اند. پس اختلالات تربیتی در دختر یا پسر نیز ممکن است وجود داشته باشد که هنوز بروز نکرده است؛ اما اگر از نظر علمی و روان شناختی به این موضوع نگاه کنیم، لزوما نباید اشتباه یک فرد از خانواده را به همه ی افراد آن خانواده نسبت داد.

در این موارد باید به مشاور ازدواج مراجعه کرد. در جلسات مشاوره می توان تا حدودی به شخصیت فرد و خانواده اش پی برد. البته انسان ها شخصیت متغیری دارند و پیش بینی قطعی در این مورد وجود ندارد؛  اما وقتی می بینیم که در خانواده ای چندین معتاد وجود دارد یا میزان طلاق در اعضای خانواده و حتی بستگان درجه اول بسیار زیاد است، در وصلت با چنین خانواده ای باید تامل بیشتری کرد و ازدواج را نیز به تاخیر انداخت.

ازدواج باید آگاهانه و عاقلانه باشد. وصلت با چنین خانواده هایی پرخطر محسوب می شود و اگر این عوامل مهم نادیده گرفته شوند، احتمال بروز مشکلات عدیده ای در آینده برای هر دو نفر وجود دارد.

10 شرط ازدواج که نباید قبل از ازدواج فراموش کنید

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x