logo

فهرست مطالب

رفتار با کودک بداخلاق

رفتار با کودک بداخلاق

رفتار با کودک بداخلاق

رفتار با کودک بداخلاق

اگر بچه شما روی اعصابتان است بخوانید

چنانچه کودک بد اخلاق شما اخلاق و رفتار ناشایستی دارد و همیشه با وی بحث دارید و نمی دانید در شرایط های متفاوت چه رفتاری با وی داشته باشید و ناخواسته رفتاری را اجرا می دهید که نتیجه ی منفی در پی خواهد داشت این بخش از نکات مهم تربیت کودک ازمقالات آقای دکترحمید صادقیان را مطالعه نمائید تا بتوانید پدر یا این که مادر خونسردتری باشید و با بچه راحت تر کنار بیایید.

رفتار با بچه بد اخلاق و بد عنق و عصبی
چنانچه بچه هر چیزی که می بیند، میخواهد..

قطعا برای شما نیز اتفاق افتاده که هنگام رفتن به خرید با فرزندتان ، از دست غر زدن های وی در امان نیستید و مدام او از شما تقاضای خرید های غیر ضروری دارد .

برای اینکه کودکتان این اخلاق را از خود بروز ندهد لازم میباشد در منزل با وی حرف بزنید و به وی بگویید امروز برای خرید برای مثال کفش و… به مغازه میرویم .

چنانچه هنگام خرید کودکتان نسبت به خرید اسباب بازی پافشاری نمود ، بگویید :اسباب بازی خیلی قشنگ میباشد ولی همانگونه که گفتم امروز آمده ایم که کفش بخریم نه اسباب بازی.

پیش از خرید فهرستی از خواسته های بچه محیا نمائید و همراه خویش ببرید . چنانچه فرزند شما خواسته ای از شما داشت ، فهرست را از کیف بیرون بیاورید و اسباب بازی مورد علاقه اش را انتهای آن اضافه نمایید. و به وی بگویید برای یکی‌از مناسبت ها این کادو را برای وی میخرید.

هیچ وقت نگویید پول کافی برای خرید وسایلی که تو میخواهی ندارم بلکه بگویید با مبلغی که بایستی برای خرید این وسیله بپردازیم می شود وسایل زیبای دیگری خرید.

رفتار با کودکی که روی اعصابتان است
وقتی که بچه زیاد بحث می نماید

بعضی از کودکان از مشاجره کردن درمورد مسئله خاصی لذت میبرند. در صورتی که کودکتان عادت به بحث کردن داشت ایده ها او‌را بشنوید و آنگاه ساکت بمانید و از وی دور شوید و کلام آخر را خودتان بزنید . برای اینکه کودکانتان این عادت را ترک نمایند :

به آنان بگویید نمی تواند درباره‌ی همه موضوعات مشاجره نماید و شما تصمیم گیرنده می‌باشید.
وقتی که دیگری مشغول سخن گفتن است، وی بایستی ساکت بماند و گوش دهد.

صدایش را بالا نبرد .

برای اینکه کودکتان را از بحث کردن به دور نمایید ، به جای امر کردن ،او‌را بر سر دوراهی قرار دهید تا جایی که ناچار به انتخاب گردد.

برای مثال عوض این که بگویید :«همین حالا برو و تکالیفت را انجام بده» بگویید:«نخست چه کاری دوست داری انجام بدهی، ظرف ها را بشویی یا این که تکالیفت را انجام دهی؟»

چنانچه بچه با گستاخی به شما گفت:«هیچ کدام» خودتان را نبازید و جواب دهید:«این جزء انتخاب های تو نیست. تنها میتوانی یکی‌از آن دو مورد را انتخاب کنی.»

همواره به جای فرزندتان تصمیم نگیرید چون اینگونه فرصت یادگیری برخی از مهارت ها را از وی می‌گیرید.

تربیت فرزند بداخلاق و عصبی
چگونگی رفتار با بچه بداخلاق و بی ادب
زمانی که در منزل بی ادب است

بعضی از خردسالان در منزل به دیگر کودکان لقب های نامناسبی نسبت میدهند و رفتار بدی دارند . چنانچه شما هم جزو والدینی می‌باشید که نمی دانید چه‌طور بچه خویش را از این اخلاق ناشایست باز دارید و او‌را کنترل نمایید شیوه های زیر میتواند کار ساز باشد.

زمانی که بچه این اخلاق را از خویش بروز میدهد به وی نخندید چون خندیدن شما یا این که دیگرافراد خانواده اورا تشویق می نماید تا این اخلاق را منبع شوخی و سرگرمی بداند.

او‌را سرزنش نکنید و به جای انجام خشونت و تنبیه علیه وی ، به او یاد دهید .

با وی حرف بزنید تا به دلیل اخلاق بدش عذر خواهی نماید برای مثال بگویید:«پرخاشگری کار خوبی نیست و چنانچه اینگونه کاری انجام دادی، بایستی بگویی ببخشید.»
شایسته ترین توصیه وقتی که بچه سعی می نماید شما‌را عصبانی نماید، این است که بی تفاوت باشید و توجهی به وی نکنید آن‌گاه در یک زمان مناسب در رابطه ی این مسئله با بچه تان صحبت کنید.

به وی بگویید زمانی که کار بدش را ترک نماید و کار نیکی انجام دهد، شما خوشحال میشوید.
الگوی رفتاری خوبی باشید و هنگام حرف زدن با اعضای خانواده مودب باشید.

کنترل و تربیت بچه بی ادب
بچه بد اخلاق و بد عنق را اینگونه تربیت نمایید
چنانچه تکالیفش را انجام نمی دهد

بعضی از خردسالان نسبت به انجام تکالیف مدرسه خویش بی توجه می باشند و این کار اولویت پنجم یا این که ششم آنهاست . با اینگونه خردسالان چه برخوردی بایستی داشت ؟

با مدرس کودکتان حرف بزنید و از وی بخواهید تکالیف هر روز را برای شما بنویسد تا بدانید تکالیف روزانه کودکتان چقدر میباشد .
وقتی که فرزندتان تکالیفش را انجام میدهد کنار وی بنشینید و اشکالاتش را برطرف نمائید ، حضور شما ، فرزندتان را تشویق می نماید تا تکالیفش را تکمیل نماید.
چنانچه در طی هفته تکالیفش را انجام نداد از وی بخواهید ، روز جمعه پیش از بازی و تفریح آنان‌را انجام دهد.

 

رفتار با کودک بداخلاق

رفتار با کودک بداخلاق

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما,به وب سایت آقای دکتر حمید صادقیان مراجعه نمایید.

وقتی سؤالات جنسی میپرسد

اکثری از خردسالان به علت کنجکاوی و آشنایی جنسیت خویش و تفاوتش با جنس مخالف سوالاتی برایشان پیش می‌آید که شما بایستی شیوه ی جواب گویی به آن را بلد باشید.

هنگامی که بچه در سن 5 تا 6 سالگی قرار دارد اکثری از سوال های جنسی برایش پیش میاید چون ذهن بچه وارد مرحله ای میشود که موضوعات گوناگون را جست و جو می نماید تا به جواب برسد.

گهگاه این سوال ها آزار و خستگی پدر و مادر را به همراه دارد، در صورتی که تحمل این سؤالات را ندارید به شیوه ی مناسب به بچه بگویید:«مامان الان خسته است و در شرایطی نیست که به سؤال تو پاسخ دهد زیرا این سؤال به فکر کردن نیاز دارد.»

شیوه ی پاسخگویی به سوال های جنسی خردسالان

چنانچه طاقت پاسخگویی ندارید پرسش اورا یادداشت نمائید و وقتی را برای پاسخگویی به‌این سوال های مشخص و به وی اعلام نمائید.
در صورتی که سؤالی که مطرح شد خارج از توان پاسخگوییتان بود ، برای خودتان وقت بخرید تا به کمک مشاور جواب مناسبی را برای سؤالش پیدا نمائید.
چنانچه جواب سوالتان را به بعد موکول نمودید قطعا سر فرصت به آنان پاسخ دهید چون در‌این حالت بچه حس می نماید سؤال وی مهم بوده و والدینش برای جواب به سؤالاتش وقت میگذارند.

در صورتی‌که بچه سؤالش را در جمع مطرح کرد، اورا به اتاقی ببرید و به وی جواب دهید.
چنانچه بچه کمتر از 4 سال دارد، به وی بگویید که‌این صحبت ها خصوصی میباشد و در حضور دیگر افراد درباره ی آنان حرف نمی‌‌زنیم.
دقت داشته باشید برحسب سن و سال کودکتان به وی جواب مناسب دهید برای مثال برای کودکان کوچک چند جمله کوتاه کافی میباشد ولی برای خردسالان بزرگتر ، توضیحات کامل تری نیاز است .

 

وب سایت آقای دکتر حمید صادقیان

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
5
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x