تربیت جوانان دفاع مقدس3

فهرست مطالب

تربیت جوانان دفاع مقدس3

تربیت جوانان دفاع مقدس3

نقش سبک زندگی دینی خانواده در تربیت جوانان دفاع مقدس (ع)

امام علی(ع) یکی‌از خصلت های ارزش و کرامت انسانی را در‌این میداند که آدم نسبت به وطنش مهربان و علاقه مند باشد. این کلام گرانبهای امیرالمؤمنین (ع) اشاره بدین است که هر انسانی به خانه و وطن خود علاقه مند میباشد و زمانی که آن را در خطر جدی ببیند،

هر کس که باشد و از هر آئین و مکتبی تبعیت نماید، برای دفاع از آن به پا می خیزد؛ به دلیل آنکه آن حضرت خطاب به مردمی که از مبارزه خسته گردیده اند و گوش به فرمان حضرتش نمی دهند،

میفرماید: «از کدامین خانه و وطن پشتیبانی خواهید کرد؟ [چنانچه از وطن خویش که دار اسلام میباشد دفاع نکنید.] و چنانچه همراه با اینجانب آماده جنگ با دشمن نشوید، بعد از من با کدام رهبر، آماده جنگ، دشمن خواهید شد؟»

همینطور آن حضرت در جایی دیگر فرمود: «شهرها با حب وطن آباد می گردند» سیره علمای اسلام نیز موید محبوبیت وطن از دید اسلامی میباشد.

امام خمینی میفرمایند: (اسلام.. .. وطن را – آنجایی که محل تولد میباشد – احترام می گذراد) «من همیشه در فکر جمهوری اسلامی ایران و در فکر وطن خویش – قم- بودم»

ولی وطن دوستی، مانند همه موضوعات مورد علاقه بایستی جواب گوی تحوّل و تکامل روحی آدم بوده باشد، نه این که اورا از مسیر فطری و منطقی جدا کرده و از تکامل روحیه حماسی و الهی دور کند.

بایستی همان انس و الفتی که در قلب آدم نسبت به وطن ایجاد می گردد، در مسیر دفاع از ارزش های موجود در آن باشد، ولی به شرط آن که حق و واقعیت در وطن حاکم باشد و غیرت ملّی را با حس مسئولیت در قبالِ تمامیت ارضی مملکت اسلامی و دلسوزی و حفاظت از هموطنان و عزت و شرف آن‌ها همراه کرد، در وطن دوستی «مَنِ قومی» و «مَنِ قبیله ای» نیست.

تربیت جوانان دفاع مقدس3

تربیت جوانان دفاع مقدس3

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از مقالات ما, به وب سایت آقای دکتر حمید صادقیان مراجعه نمایید.

8- خانواده و نقش آن در تربیت نوجوان دفاع مقدس

به تأیید همه روان شناسان و متخصصان علم های تربیتی، خانواده اولین پایگاه تکوین شخصیت و اعتقادهای آدمیان میباشد، به این سبب در اولین بخش،

چگونگی و نقش آنان در پدید آیی و پیشرفت فرهنگ دفاع مقدس در دوه های گوناگون زندگی فرزندان را مورد گفت و گو و تحقیق قرار خوا‌هیم داد.

هر چند کار مهم تمدن سازی و تربیت هدفمند فرزندان بعد از به دنیاآمدن آنان و به ویژه از زمانی که آن‌ها توان عقلی کافی برای دریافت پیام های پرورشی را دار شدند شروع میشود، لیکن مسئوولیت والدین قبل از آن و حتی از دوران جنینی بچه، یعنی زمان انعقاد نطفه، آغاز خواهد شد.

امروزه بر کمتر کسی پوشیده است که دوران جنینی بچه ضمن اینکه دوران تکامل جسمی و ایام شکل گیری اعضاء و اعضاوجوارح وی میباشد، دوران دریافت پیام های تربیتی و اثر پذیری اخلاقی و روانی وی نیز است.

وظیفه دیگر خانواده برای رشد نسلی پاک و آماده شهید شدن و فداکاری در راه حق، محافظت های حساب شده دوران جنینی فرزند و آماده ساختن مسئله پرورش سالم و بی نقص آن توسط والدین در‌این برهه حساس و سرنوشت ساز میباشد.

نتایج پژوهش های محققان امریکایی و انگلیسی نشان میدهد: کودکانی که ماد‌رهای آنان در دوران بارداری سیگار می کشیده اند بیشتر در گیر مشکلات رفتاری میگردند که اکثر اوقات این مشکلات از اوایل هجده تا بیست و چهار ماهگی بروز می نماید.

به همین دلیل یکی‌از اندیشمندان مسلمان با تکیه بر احادیث و روایات چنین گفته است : «مادر در روز های حمل، چنانچه از ذکر آفریدگار، شرکت در مجالس الهی، تلاوت قرآن، دقت به واجبات و حفظ آرامش غفلت نورزد، در روان و مغز طفل و پرورش روحی و معنوی وی تاثیر بسزایی دارد.

شاید در یک نگاه عادی، دوران نوزادی و طفولیت صرفا دوران پرورش و نمو جسمی به حساب آید، لکن هم منابع شرعی و هم نظرات علمی جدید چیز دیگری را نشان میدهند. دانش روانشناسی اثبات نموده است که به موازات پرورش جسمانی بچه، رویش فکری و شخصیتی وی نیز انجام می گردد.

 

وب سایت آقای دکتر حمید صادقیان

اشتراک گذاری این مقاله در ...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره‌ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x